Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Co warto wiedzieć o dywanach ekologicznych?

Ochrona środowiska jest ważna – niby każdy o tym wie, lecz nie każdy skutecznie się w nią angażuje. Zachodzące na naszej planecie zmiany klimatyczne dotyczą wszystkich części świata, a ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci fal upałów, nawałnic i burz są na to najlepszym dowodem. Nasze małe, codzienne wybory mają olbrzymie znaczenie dla przyszłych losów Ziemi. Odpowiedzialne, ekologiczne podejście do życia jest dziś priorytetem jak nigdy wcześniej. Tymczasem masowa produkcja i konsumpcja tekstyliów, również tych domowych, jak pościel, dywany czy zasłony, rujnuje środowisko naturalne. Czy osoby, dla których temat ekologii jest naprawdę ważny, powinny zrezygnować z kupowania takich produktów? Niekoniecznie. Coraz większą popularnością wśród tekstyliów dostępnych na rynku cieszą się tak zwane dywany ekologiczne. Na czym polega ich fenomen?

Czy dywan ekologiczny naprawdę istnieje?

Tak – i ma cały szereg zalet. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym tak naprawdę są eko dywany. Tekstylia określane tym mianem są wytwarzane wyłącznie z surowców pochodzenia naturalnego i przy wykorzystaniu nietoksycznych barwników. Sama ich produkcja odbywa się w sposób bardziej przyjazny środowisku. Dywany eco spełniają wiele wymagań stawianych tekstyliom ekologicznym. Do produkcji takich wykładzin używa się przede wszystkim bawełny, lnu, juty, sizalu czy kokosu pochodzących z kontrolowanych gospodarstw ekologicznych. Aby mieć całkowitą pewność, że dywan spełnia nasze kryteria, należy bardzo dokładnie sprawdzać metki. Z zamieszczonych na nich oznaczeń dowiemy się wszystkiego na temat certyfikatów, atestów i znaków ekologicznych. Z punktu widzenia kupującego najistotniejszy powinien być znak Natureplus. Jeśli znajdziemy model z takim oznaczeniem, możemy być pewni, że dana kolekcja została wykonana w min. 95% z surowców odnawialnych. Dywany eco oznaczone symbolem Natureplus zostały wyprodukowane bez użycia substancji stanowiących zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka. Znakiem świadczącym o tym, że do produkcji chodnika nie użyto żadnych toksycznych chemikaliów, jest symbol GuT. Oznaczenie to jest przyznawane przez Stowarzyszenie na Rzecz Dywanów Przyjaznych Środowisku z siedzibą w Niemczech.

Ekologiczne dywany są trendy!

Dywan ekologiczny to prawdziwa gratka dla fanów trendu eko. Jeśli troszczysz się o środowisko naturalne i chciałbyś stworzyć w swoim domu zdrowe i bezpieczne środowisko, dywan eco może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dywany eko wyplatane z naturalnych materiałów są piękne i wyjątkowo trwałe, dlatego od pewnego czasu z powodzeniem zastępują modele akrylowe, wiskozowe czy poliestrowe. Co więcej, dywan eko wcale nie musi być drogi! Wystarczy dobrze poszukać.