Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Dywan łazienkowy na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to wygodne i oszczędne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności. Trudno się temu dziwić, ponieważ taka instalacja znacząco poprawia komfort użytkowania pomieszczeń, a także ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wiele osób wybierających ten rodzaj ogrzewania kieruje się także względami estetycznymi: brak tradycyjnych grzejników daje o wiele większą swobodę aranżacyjną. Czy taki system sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach? Czy ogrzewanie podłogowe oznacza konieczność rezygnacji z dywanów i wykładzin? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika na temat: ogrzewanie podłogowe a dywany. W artykule obalamy powszechne mity i rozwiewamy wątpliwości.

Czy we wnętrzu z ogrzewaniem podłogowym można stosować dywany?

Ogrzewanie podłogowe to doskonały wybór dla osób ceniących komfort i prostotę. Taki rodzaj ogrzewania jest uznawany za najzdrowszy, ponieważ gwarantuje równomierny rozkład temperatury we wnętrzach. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników ściennych, nowoczesna podłogówka, dzięki niskiej temperaturze grzejnej, nie powoduje cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. To bardzo cenne zwłaszcza dla alergików. Kolejną zaletą ogrzewania płaszczyznowego w podłodze jest przyjemne ciepło dla naszych stóp, np. gdy wychodzimy spod prysznica. Do rozpatrzenia pozostaje jeszcze jedna: kwestia czy na taką podłogę będziemy mogli położyć dywan? Miłośnicy tekstyliów we wnętrzach modą odetchnąć z ulgą: ogrzewanie podłogowe absolutnie nie wyklucza możliwości stosowania chodników i wykładzin. Co więcej, dzięki takiemu połączeniu możemy uzyskać efekt ciepłej i miękkiej podłogi, po której z przyjemnością będziemy chodzili boso.

Czy na ogrzewanie podłogowe można położyć dywan?

Co jest najlepszą ozdobą podłóg oraz naturalnym docieplaczem w chłodne dni? Oczywiście dywany. Na ogrzewanie podłogowe można kłaść chodniki zarówno w przypadku instalacji wodnej, jak i elektrycznej. Jeśli chcemy rozłożyć dywan na ogrzewanej podłodze, należy wybrać model z elastycznym, dobrze znoszącym zmiany temperatury podkładem. Świetnie sprawdzają się w tej roli chodniki z podłożem filcowym lub jutowym. W przypadku ogrzewania podłogowego nie są natomiast zalecane chodniki na gumie lub gąbce. Czy wobec tego zakrywanie ciepłej podłogi zakrywanie posadzki dywanikami łazienkowymi jest w ogóle dopuszczalne? Czy może trzeba dokonać wyboru: ogrzewanie podłogowe a dywan? Spieszymy z odpowiedzią: nie ma żadnych przeciwwskazań, by w łazience ogrzewanej w ten sposób podłodze nie stosować małych dywaników. Trzeba tylko wybrać właściwy model.

Jaki dywan na ogrzewanie podłogowe będzie najlepszy?

Kupując dywan na ogrzewanie podłogowe musimy wybrać odpowiedni produkt. Nie każdy egzemplarz będzie nadawał się do położenia na ogrzewaną posadzkę. Informacje na ten temat znajdziemy na etykiecie lub karcie technicznej produktu – należy ją koniecznie sprawdzić przed zakupem. Jeśli nie uda nam się znaleźć potrzebnych parametrów, wówczas najlepiej poprosić o pomoc sprzedawcę. Dedykowane dywany na ogrzewanie podłogowe posiadają specjalne oznaczenie w postaci piktogramu dopuszczające takie zastosowanie. Jeśli chodzi o surowiec, z którego wykonana jest tkanina, nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Na ogrzewaną podłogę można kłaść zarówno wykładziny syntetyczne, jak i modele wykonane z włókien naturalnych. Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę wybierając dywanik łazienkowy, to opór cieplny R (nie powinien przekraczać 0,17 K/W) oraz waga runa (nie może być większa niż 2 kg/m2). Trzeba przy tym pamiętać, że im niższa oporność cieplna materiału, tym lepiej przewodzi on ciepło, a co za tym idzie ogrzewanie podłogowe będzie działało bardziej wydajnie. Bardzo ważna jest także gęstość i wysokość runa. Im gęstsze i wyższe włosie, tym ciepło będzie wolniej przedostawać się do pomieszczenia. Najlepiej wybrać więc dywan o zbitej strukturze, z cienkim i niskim włosiem.