Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Dywany do sypialni – Jaki wybrać?

Urządzając sypialnię, wybieramy kolory ścian, kupujemy meble, w tym wygodne łóżko. Dla wielu proces aranżacji tego pomieszczenia kończy się na tym etapie. Jednak odpowiednia dekoracja sypialni jest tak samo ważna jak dekoracja salonu czy innego miejsca, gdzie zapraszamy gości. W końcu to właśnie w tym pokoju będziemy spędzać co najmniej 1/3 naszej doby. Warto więc, by dodatki były dobrze dobrane. Jedną z najważniejszych kwestii z tym w temacie jest wybór dywanu. Jak wybrać odpowiedni do naszej sypialni? No to pytanie odpowiemy W poniższym artykule.

Dywan w sypialni

Po co dywan w sypialni?

Dywany kupuje się z reguły, by poprawić wygląd pomieszczenia i słusznie ten element pięknie dekoruje wnętrza, lecz poza tym pełni też inne funkcje. Po pierwsze sprawia, że w pokoju jest o wiele przytulniej, a atmosfera jest cieplejsza. W aspekcie sypialni to ważne, gdyż im lepiej się tam czujemy, tym spokojniejsze będą nasze noce, łatwiej będzie zasnąć i rano będziemy bardziej wypoczęci. Mówiąc o poranku, nie sposób zapomnieć, że wychodząc spod ciepłej kołdry, często odczuwamy chłód. Na szczęście dywan sprawia, że w pokoju robi się cieplej, w dodatku uczucie, jakie czujemy w naszych stopach, jest zdecydowanie przyjemniejsze, gdy kładziemy je na miękkim podłożu, niż na zimnych panelach. Ponadto, posiadając dywan, możemy swobodnie chodzić po sypialni, nie zakładając butów. Nie każdy wie, że dywan izoluje także pod względem akustycznym, doskonale tłumiąc dźwięki.

Dywan do sypialni – jak dobrać?

Rozmiar dywanu w sypialni

Dywan musi oczywiście być dobrze dobrany do pomieszczenia. Ważne jest, by wybrać odpowiedni rozmiar tak, by dywan nie przypominał wykładziny, ale również by nie był tak mały jak chodnik. Ten element nie może również przytłoczyć pokoju. A więc jak wybrać idealny dywan do sypialni?
Najważniejsze jest to, by dywan okalał łóżko z każdej strony. W praktyce zazwyczaj ten mebel dotyka ściany, a więc pozostają tylko 3 strony. Z każdej z nich dywan musi wystawać na około pół metra. Dlaczego? Żebyśmy mogli swobodnie wstać z łóżka i postawić na nim stopy. Większy dywan może pomóc zatuszować ewentualne niedoskonałości podłogi. Gdy posiadamy małą sypialnię, warto wybrać właśnie dywan większy i jasny – optycznie powiększy to pokój. W przypadku decyzji o dużym dywanie zasada jest jedna: 90 cm od ścian. To optymalna odległość, by nie przytłoczyć pomieszczenia i móc ustawić meble.

Odpowiedni kształt dywanu

Jaki jest najlepszy kształt dywanu? Klasyką okazuje się prostokąt, gdyż sprawdza się najlepiej – najłatwiej można dopasować go do każdej aranżacji. Jednakże dla bardziej odważnych polecamy zdecydować się na dywan o wyjątkowym kształcie np. okrągłym lub nawet trójkątnym.

Jaki dywan do sypialni
dywany do sypialni
dywan do sypialni

Jaki kolor dywanu do sypialni?

Aspekt dekoracyjny jest równie istotny przy wybieraniu dywanu, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego koloru do obecnego wystroju. Po pierwsze, gdy nasza sypialnia nie jest wykończona, powinniśmy wstrzymać się z wyborem dywanu, żeby być pewnym, że dywan będzie pasował do stylizacji. Gdy wszystko już gotowe należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Potrzebujemy optycznie powiększyć czy pomniejszyć wnętrze? W pierwszym przypadku warto wybrać jasny dywan, do wizualnego pomniejszenia nadadzą się ciemne odcienie.
  • Czy chcemy, by dywan się wyróżniał? Jeśli nie, wybierzmy kolor nieco jaśniejszy lub lekko ciemniejszy od koloru ścian.
  • Czy dywan ma być główną dekoracją? Wtedy postawmy na odważne barwy, które kontrastują z kolorami ścian.
  • Czy lubimy sprzątać? Nie wybierajmy białego dywanu, kiedy wiemy, że chodnik będzie mocno eksploatowany ze względu na przykład na obecność psa.

Właściwa struktura dywanu do sypialni

Większość marzy o naprawdę miękkim dywanie do sypialni, dlatego wybiera modele z długim włosiem. Takie jednak często są trudne w utrzymaniu, gdyż ciężko się je czyści. Jeśli to dla Ciebie problem, wybierz włosie krótsze, lecz zbite, a za to grubszy dywan. Poza takimi rozwiązaniami polecamy oczywiście również niezawodny dywan shaggy.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione aspekty, wybór dywanu do sypialni nie będzie już problemem!


REDBROOK SILVER 081804 - widok z góry
Szary dywan wełniany z ramką do salonu marki Laura Ashley
Nowość
Promocja
Szary Dywan Klasyczny - REDBROOK SILVER 081804
od 2 720,00  1 904,00 

Beżowo-niebieski wełniany dywan Brink & Campman
DECOR ELECRIC BLUE 97708 - dywan na podłodze
Nowość
Beżowo Niebieski Dywan - DECOR ELECTRIC BLUE 97708
od 3 310,00 

Szary dywan w ornamenty Carpets & More
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617 - wizualizacja
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617
od 1 449,00 


Nowoczesny wełniany dywan beżowy Reza's
Beżowy dywan wełniany Rezas
Dywan Nowoczesny Beżowy - LANDSCAPE FIELDS NATURAL
od 3 290,00