Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jak działają odkurzacze bezworkowe?

Piękny, zadbany dywan to efektowna ozdoba pasująca do niemalże każdego stylu dekoracyjnego. Elegancki kobierzec podniesie walory estetyczne salonu czy sypialni, a wzorzysta, delikatna i miła w dotyku wykładzina dywanowa sprawdzi się jako funkcjonalny element wystroju pokoju dziecięcego. Każdy posiadacz dywanu pragnie, aby tkanina jak najdłużej wyglądała ładnie i zadbanie. Warunkiem utrzymania kobierca w nienagannym stanie jest systematyczne odkurzanie. Czynność tę należy powtarzać w miarę często, a w niektórych przypadkach nawet codziennie – zwłaszcza tam, gdzie mieszkają małe dzieci czy zwierzęta. Odkurzanie dywanu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie urządzenie do czyszczenia powierzchni. Bestsellerem w tej kategorii są specjalne odkurzacze bezworkowe. Jak działają takie maszyny? Dlaczego warto używać modeli wyposażonych w filtr HEPA? Jaki odkurzacz bezworkowy będzie najlepszy do domu alergika? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule przygotowanym przez ekspertów.

Co to jest odkurzacz bezworkowy?

Jednym z podstawowych sprzętów AGD w każdym domu jest odkurzacz. Już dawno przestał on być sprzętem drogim i luksusowym, stając się standardowym elementem wyposażenia. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy dom bez tego użytecznego urządzenia. Bez względu na to, czy mamy w mieszkaniu dywany, wykładziny czy „gołe” podłogi, odkurzacz zawsze się przyda. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli oferujących różne możliwości. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się między innymi tzw. odkurzacze bezworkowe. Jak sugeruje sama nazwa, nie posiadają one wewnątrz tradycyjnego worka, który po pewnym czasie trzeba wymieniać. Zamiast niego modele bezworkowe wyposażone są w specjalny pojemnik na zabrudzenia, który należy tylko co jakiś czas opróżnić. Dla użytkownika oznacza to nic innego jak brak konieczności regularnego kupowania i wymieniania worków. Proste, prawda?

Odkurzacz bezworkowy – zasada działania

Odkurzacz bezworkowy, inaczej nazywany odkurzaczem cyklonowym, jest bardzo prosty w użyciu. Funkcją takiego urządzenia jest oczywiście zbieranie kurzu. Zasada działania odkurzacza bezworkowego polega na zasysaniu powietrza i zanieczyszczeń. Zebrane w ten sposób kurz i śmieci są, dzięki wytworzonej sile odśrodkowej, transportowane do pojemnika, a oczyszczone w ten sposób powietrze jest usuwane na zewnątrz. Modele bezworkowe są dostępne w wielu różnych wariantach. Przykładem może być chociażby odkurzacz bezworkowy z turboszczotką, czyli specjalną końcówką w postaci wałka obracającego się pod wpływem ruchu powietrza. Turboszczotka, obracając się, zbiera z odkurzanej powierzchni kurz, sierść i inne drobne zanieczyszczenia. Odkurzacze z turboszczotką nadają się do dywanów, wykładzin, a także tapicerek samochodowych.

Odkurzacze bezworkowe z filtrem HEPA

Większość produkowanych obecnie modeli odkurzaczy bezworkowych jest wyposażona w filtr HEPA. To wysokoskuteczna osłona wykonana ze spiekanego szkła, której zadaniem jest oczyszczenie powietrza wydobywającego się z urządzenia. Filtr HEPA w odkurzaczu bezworkowym nie przepuszcza cząsteczek większych niż 0,3 µm, w związku z czym pozwala dbać o zdrowy mikroklimat w mieszkaniu. Modele bezworkowe z filtrem HEPA są szczególnie polecane alergikom oraz osobom wrażliwym na zanieczyszczenia.

Odkurzacze bezworkowe – opinie użytkowników

Każdy rodzaj odkurzaczy ma swoich zwolenników. Zarówno modele tradycyjne, jak i nowsze wersje bezworkowe cieszą się dużą popularnością. Aby podjąć właściwą decyzję zakupową warto więc poznać wady i zalety obydwu rozwiązań. Atutem odkurzaczy bezworkowych są bez wątpienia niskie koszty eksploatacji. Brak konieczności kupowania nowych worków to przy okazji większa wygoda dla użytkownika. Modele bezworkowe to doskonały wybór dla alergików. Dzięki obecności filtrów HEPA oraz możliwości opróżniania pojemników z kurzem po każdym użyciu filtracja zanieczyszczeń jest w nich bardzo skuteczna. Posiadacze modeli bezworkowych chwalą je sobie za to, że maszyny te mają jednakową siłę ssania przez cały czas użytkowania – nie wpływa na nią stopień zapełnienia pojemnika.

Jaki odkurzacz bezworkowy kupić?

Wybierając konkretny model często nie zwracamy większej uwagi na oferowane przez niego możliwości. Zazwyczaj skupiamy się tylko na mocy urządzenia – podczas gdy o skuteczności odkurzacza decyduje nie tylko moc silnika. Równie ważne są takie aspekty jak moc ssania oraz obecność filtrów. Odkurzacz bezworkowy jest nowoczesną i funkcjonalną maszyną, dlatego bardzo chętnie jest wybierany do domów i firm. Kiedyś zakup takiego sprzętu był sporym wydatkiem; obecnie tanie odkurzacze bezworkowe można dostać w większości sklepów z elektroniką i artykułami AGD. Mały odkurzacz bezworkowy kupimy już za niecałe 200 zł. Czy przystępna cena oznacza w tym przypadku konieczność rezygnacji z jakości? Nic z tych rzeczy. Producenci idą z duchem czasu i zaczynają wprowadzać na rynek świetnie wyposażone modele cechujące się relatywnie niską ceną. Wyznacznikiem jakości i sprawności urządzenia nie jest bowiem jego cena, lecz ogólna wydajność.