Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jak prawidłowo odkurzać dywan?

Aby cieszyć się świeżością i pięknym wyglądem dywanu trzeba wiedzieć, jak o niego dbać. Podstawową, a zarazem najważniejszą czynnością jeśli chodzi o czyszczenie chodników w domu jest oczywiście odkurzanie. Należy robić to regularnie i w miarę możliwości często. Systematyczne odkurzanie pozwoli pozbyć się zabrudzeń zgromadzonych na powierzchni materiału oraz pomoże utrzymać chodnik w nienagannym stanie. Zadbany kobierzec to bez wątpienia efektowna ozdoba każdego wnętrza, wzbudzająca zachwyt rodziny i znajomych. Z związku z tym, że dywan należy odkurzać często, trzeba wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Jaki odkurzacz do dywanu wybrać, aby nie żałować? Co warto wiedzieć przez zakupem urządzenia do odkurzania? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dotyczących utrzymywania dywanów w czystości.

styling Bregje Nix

Jaki odkurzacz do dywanu wybrać?

Przyjemny w dotyku kobierzec znacznie zwiększa komfort użytkowanej powierzchni, dodając wnętrzom przytulności i ciepłego klimatu. Dywany są tekstyliami doskonale łączącymi w sobie dobrą funkcjonalność oraz walory estetyczne. Z drugiej strony każdy, kto ma w domu takie tkaniny, doskonale wie, jak trudno jest utrzymać je w nieskazitelnym stanie. Ze względu na swoje przeznaczenie oraz specyfikę użytkowania przedmioty te są niestety mocno narażone na brud. Włókna dywanów bardzo łatwo wyłapują kurz, sierść zwierząt oraz inne zanieczyszczenia. Aby nasz chodnik jak najdłużej wyglądał ładnie i zadbanie należy go więc regularnie czyścić. Podstawowym i absolutnie niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w kontekście dywanów jest odkurzanie. To jeden z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych sposobów na pielęgnację wykładziny. Urządzenie, którego będziemy w tym celu używać, powinno mieć odpowiednie parametry. Wybór takiego sprzętu jest na rynku ogromy, dlatego warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie kilku kluczowych kwestii. Przede wszystkim należy porównać moc sprzętu oraz poziom skuteczności zbierania kurzu. Dobry odkurzacz do dywanów powinien mieć co najmniej 750 do 800 W. Zapewni on odpowiednią moc do oczyszczania włókien syntetycznych, jak i naturalnych. Odkurzacz do dywanu shaggy powinien mieć silnik o mocy co najmniej 850 W. Kolejna ważna kwestia to rodzaj filtra powietrza, czyli elementu zapobiegającego wydostawaniu się zanieczyszczeń na zewnątrz maszyny. Najprostszą osłoną jest tzw. mikrofiltr, czyli warstwa włókniny zapewniająca podstawową ochronę przed kurzem. Dodatkowo profesjonalny odkurzacz do dywanów może być wyposażony w filtr HEPA (polecany zwłaszcza osobom ze skłonnościami do alergii) lub filtr wodny (w przypadku którego brud i zanieczyszczenia są gromadzone w specjalnym pojemniku z wodą).

Jaki odkurzacz do dywanów z długim włosiem będzie najlepszy?

Dywany z długim włosiem mocno akumulują kurz i dość łatwo chłoną wilgoć, w związku z czym są idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy. Są to mikroskopijne pajęczaki spokrewnione z kleszczami, które mogą powodować alergie i mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Roztocza można znaleźć niemalże wszędzie. Najbardziej lubią one miejsca ciepłe i wilgotne. Brud, kurz, martwy naskórek, okruchy czy pozostałości rozlanych płynów w dywanie tworzą doskonałe warunki do życia i rozmnażania tych drobnych stworzonek, a to z kolei nie jest dobre dla naszego zdrowia. Prawdziwe siedlisko roztoczy, bakterii i zarodników pleśni może stanowić brudny dywan z długim włosiem. Aby uniknąć tego problemu miękki dywan-włochacz należy systematycznie odkurzać. W przypadku chodników z puszystym runem niezbędny jest specjalny odkurzacz do dywanów z długim włosiem. Najlepiej sprawdzi się w tym celu model z gładką, plastikową końcówką; świetnie poradzi sobie też turboszczotka. Jest to odpowiednio wyprofilowana końcówka doskonale nadająca się do sprzątania wykładzin pełnych sierści, włosów i innych zanieczyszczeń, którą montuje się do rury odkurzacza. Turbo szczotka do odkurzacza do dywanów nie wymaga dodatkowego zasilania, ponieważ jest napędzana zasysanym powietrzem.

Jak odkurzać dywan shaggy?

Częstotliwość odkurzania dywanów zależy przede wszystkim od typu włosia. W przypadku włochatych, miękkich chodników warto robić to dwa razy w tygodniu, a nawet codziennie – zwłaszcza, jeżeli w mieszkaniu są zwierzaki. Nie zaszkodzi też raz na jakiś czas wytrzepać wykładzinę. Ta prosta czynność pozwoli pozbyć się brudu zgromadzonego w dolnej warstwie runa. Do trzepania dywanów shaggy można używać zwykłej trzepaczki, trzeba jednak uważać by robić to delikatnie: nie szarpać i nie uderzać za mocno. Nie ulega wątpliwości, że takie włosie jest wyjątkowo wymagające w pielęgnacji. Dlatego jeśli masz w domu kudłaty, puszysty kobierzec, zastanów się nad inwestycją w profesjonalny odkurzacz do dywanu shaggy. Posada on specjalną ssawkę, która lepiej niż standardowe modele sprawdza się w usuwaniu cząsteczek pyłków, okruszków, sierści i innych trudnych do zlikwidowania zanieczyszczeń. Do odkurzania popularnych dywanów-włochaczy nigdy nie używaj zwykłej szczotki: może ona naruszyć strukturę włókien, w efekcie czego nasz piękny kobierzec straci cały swój urok.

styling Bregje Nix