Jak usunąć gumę do żucia z powierzchni dywanu?
Dywany są jednymi z najciekawszych i prawdopodobnie najpopularniejszych dodatków aranżacyjnych. Różnego rodzaju chodniczki i chodniki od wielu lat zdobią wnętrza naszych domów, wprowadzając do nich wyjątkowo przytulny i ciepły klimat. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych dywany mają też szereg funkcji praktycznych, mogą np. chronić przed zimnem czy wyciszać mieszkanie. Dywany idealnie komponują się niemal z każdym stylem dekoracyjnym. Pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, klasycznych, jak i nowoczesnych, minimalistycznych, czy tak modnych ostatnio wystrojów skandynawskich.
Z racji specyfiki użytkowania wykładziny dywanowe są niestety podatne na różnego typu zabrudzenia. Wielu z nich możemy pozbyć się po prostu odkurzaczem (np. kurzu), inne wymagają zastosowania nieco bardziej specyficznych metod. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat usuwania z dywanów gumy do żucia. Sprawdź, co zrobić, aby twój chodnik pięknie się prezentował.
Jak usunąć gumę do żucia z dywanu?
Dywany goszczą w naszych domach od wielu lat. Korzyści ich posiadania są naprawdę liczne. Dodatek w postaci kobierca stanowi silny akcent dekoracyjny, który wprowadza do wnętrz przytulną atmosferę. Chodniki i wykładziny dywanowe z pewnością ocieplają pomieszczenia, tłumią dźwięki kroków i zabezpieczają podłogi przed porysowaniem. Nowoczesne dywany są wytrzymałe, a co za tym idzie odporne na odkształcenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Nie ulega wątpliwości, że gustowne kobierce podnoszą walory estetyczne pomieszczenia. Pasują one jako idealne uzupełnienie wnętrza sypialni, salonu czy łazienki. Miękkiego, puszystego dywanu nie może zabraknąć również w pokoju dziecięcym – to bardzo funkcjonalny komponent królestwa każdego kilkulatka. Poza wieloma walorami estetycznymi i funkcjonalnymi dywany mają jednak pewną wadę. Posiadacze takich ozdób są doskonale świadomi tego, jak szybko się one brudzą. Jedną z najtrudniejszych do usunięcia substancji jest przyklejona do tekstyliów guma do żucia. Ten problem dotyczy zarówno modeli z wykonanych z włókien naturalnych, jak i tych z tworzyw syntetycznych. Aby utrzymać dywan w perfekcyjnej czystości trzeba poświęcić temu trochę czasu. Jak pozbyć się gumy do żucia z dywanu aby chodnik cieszył nasze oczy nienagannym wyglądem? Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Czym usunąć gumę do żucia z dywanu?
Guma przyklejona do dywanu czy mebli to dość częsty problem, w szczególności w domach, w których mieszkają małe dzieci. Gdy zauważymy tego typu zabrudzenie najistotniejsze jest szybkie działanie. Należy przy tym pamiętać, by kierować się tu przede wszystkim zdrowym rozsądkiem – jeśli nie jesteśmy pewni, jak wyczyścić gumę do żucia z dywanu, lepiej najpierw przeczytać na ten temat kilka artykułów niż działać po omacku. Po pierwsze, chcąc usunąć gumę przyklejoną do wykładziny nie należy próbować pozbyć się jej w sposób mechaniczny. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z tego rodzaju zabrudzeniami doskonale wie, że drapanie, szorowanie czy wyskubywanie ciągnącej się substancji kawałek po kawałeczku nie tylko nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lecz prowadzi do rozniesienia plam na jeszcze większej powierzchni. Z powstałymi w ten sposób tłustymi pozostałościami nie bardzo można coś później zrobić, dlatego lepiej zadziałać sprawdzonymi, domowymi sposobami. Okazuje się, że rada na gumę na dywanie może być prostsza, niż nam się wydaje. Zabrudzeń możemy się pozbyć stosując… zwykłe kostki lodu. Wystarczy położyć na przyklejonej gumie kilka kostek wyjętych prosto z zamrażarki i chwilę odczekać. Jak to działa? To bardzo proste. Pod wpływem niskiej temperatury guma twardnieje i staje się krucha, dzięki czemu możemy łatwiej usunąć ją z chodnika. Wystarczy delikatnie zeskrobać kawałeczki nożem lub starą plastikową kartą. Niewielkich pozostałości pozbędziemy się natomiast stosując zwykły spirytus. Jeśli nie chcemy, aby na wykładzinie została mokra plama, możemy włożyć lód do foliowego woreczka, a następnie przyłożyć go do gumy.
Jak usunąć starą gumę do żucia z dywanu?
Guma do żucia na dywanie to nie koniec świata – nawet ta stara, zaschnięta, którą zauważyliśmy dopiero po pewnym czasie. Stosowanie tradycyjnych metod prania na niewiele się tu jednak zda – bez względu na to, czy mamy dywan naturalny, czy syntetyczny, próba wyprania go wodą raczej nie przyniesie pożądanych efektów. Z kolei stosując ostre, druciane szczotki i chcąc w ten sposób „wyczesać” resztki gumy spomiędzy włókien narażamy nasz piękny dywan na zniszczenie – i to w dość brutalny sposób. W walce z gumą do żucia lepiej zadziałają specjalistyczne środki. W sprzedaży możemy znaleźć wiele bardzo dobrych specyfików, które ułatwiają czyszczenie dywanów z najbardziej kłopotliwych zabrudzeń, w tym z przyklejonej gumy. Najczęściej działają one w bardzo podobny sposób co przykładanie kostek lodu – po prostu „wymrażają” plamę, dzięki czemu później możemy wyczyścić dywan z kawałków stwardniałej gumy.