Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jak usunąć plamę wina z dywanu?

Wino jest jednym z ważniejszych elementów europejskiej tożsamości kulturowej. Ten wykwintny napitek już od wieków był symbolem wysmakowania, dobrego gustu i szlachetności. Dziś wyrafinowane czerwone wino kojarzy nam się przede wszystkim z elegancją i celebrowaniem wyjątkowych okazji. Z winem może być jednak ten problem, że pozostawia trudne do usunięcia plamy. Wystarczy chwila nieuwagi i potrącenie kieliszka, a zaraz potem towarzyska wpadka w postaci wina rozlanego na dywanie. Wiele takich zabrudzeń wydaje się na pierwszy rzut oka niemożliwe do usunięcia. Na szczęście bordowe pigmenty nie są tak straszne, jak je malują. Plama po winie na dywanie wymaga szybkich, acz przemyślanych rozwiązań. Jakie sposoby najlepiej zastosować aby pozbyć się plamy od wina? Jeśli chcesz neutralizować szpetne zabrudzenia, sięgnij po sprawdzone metody. Pozwolą one przywrócić wykładzinie nienaganny wygląd środkami dostępnymi w każdym domu – i to bez większego trudu.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu?

Nie ulega wątpliwości, że dywany są od wielu lat jednym z najchętniej wybieranych dodatków. Zastosowanie tej podłogowej dekoracji nie tylko zakrywa niedoskonałości posadzki i wycisza pomieszczenia, lecz także ociepla wnętrza i dodaje im przytulności. Dzięki kobiercom wystrój mieszkania staje się ciekawszy i znacznie bardziej przyjemny. Z drugiej strony utrzymanie chodników i wykładzin dywanowych w czystości bywa niekiedy sporym wyzwaniem. Jak wiadomo, dywany się brudzą – co jest zupełnie naturalne biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Z tego względu ten element wyposażenia wymaga dużo więcej uwagi niż inne tekstylia, jak chociażby obrusy czy zasłony. Wszystkie dywany, bez względu na to, czy są wykonane z włókien naturalnych, czy syntetycznych, potrzebują regularnego odkurzania i czyszczenia. Wiele osób uważa, że pielęgnacja dywanów w domu nie należy do najłatwiejszych czynności. Tym bardziej w przypadku, gdy pojawiają się na nich niespodziewane plamy – na przykład te z kawy czy czerwonego wina. Najważniejsze w takich sytuacjach to działać szybko i metodycznie. Plama z czerwonego wina na dywanie wymaga zastosowania odpowiednich środków. Aby ją wywabić możemy użyć sprawdzonych domowych sposobów.

Jak usunąć plamę po winie z dywanu?

Zacznijmy od tego, że pranie dywanu w celu wywabienia plamy po winie niekoniecznie będzie dobrą opcją – tym bardziej, gdy do „wypadku” dojdzie podczas spotkania towarzyskiego. Wypranie całego dywanu, zwłaszcza jeśli ma on spore rozmiary, może być nieco kłopotliwe, dlatego w takiej sytuacji najlepiej zadziałać miejscowo. W pierwszej kolejności warto delikatnie zebrać szmatką  wino z powierzchni aby jak najmniej wsiąkło go w sam dywan. Potem można spróbować oczyścić tylko zabrudzony obszar. Jednym z popularnych sposobów jest czyszczenie wykładziny za pomocą soli. Plamę po winie należy po prostu obficie zasypać solą (najlepiej od razu), a następnie zwilżyć (nie zalewać!) zimną wodą. W celu zwilżenia zabrudzonego obszaru można użyć spryskiwacza. Tak przygotowaną substancję należy pozostawić na powierzchni dywanu na około pół godziny, po czym zaprać tkaninę ręcznie. Wiele osób próbuje usuwać plamy z czerwonego wina na dywanie namaczając cały chodnik w zimnej wodzie. Taki sposób się jednak nie sprawdzi, ponieważ wiele dywanów nie należy poddawać namaczaniu. Nasiąknięte wodą runo bardzo długo schnie, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni – nie wspominając już o tym, że niektóre mokre włókna ulegają odkształceniu i stają się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu większości dywanów nie pierzemy też w pralce (pomijając już fakt, że większe chodniki mogą się zwyczajnie nie zmieścić do bębna). Należy pamiętać, że sól pomoże jedynie w przypadku nowych plam. Zabrudzenia z czerwonego wina można czyścić również specjalnymi detergentami do usuwania plam z dywanów.

Stara plama z czerwonego wina – jak się jej pozbyć?

Znajomość metod wywabiania plam czerwonego wina z dywanu może się przydać w różnych okolicznościach. Impreza w rodzinnym gronie, romantyczna kolacja, spotkanie z przyjaciółmi – wystarczy chwila nieostrożności, by zawartość kieliszka znalazła się na podłodze. Warto wiedzieć, że niektóre rozwiązania zadziałają tylko w przypadku natychmiastowej reakcji, inne zaś mogą okazać się pomocne nawet po kilku tygodniach. Zaschnięte czerwone wino na dywanie to wcale nie powód, aby wyrzucać ten ulubiony dodatek do śmieci i od razu kupować nowy. Jeśli po prostu nie zauważyliśmy zabrudzenia wcześniej, kilkutygodniowe plamy można spróbować wywabić za pomocą sody oczyszczonej. Jak to zrobić? Po prostu spryskując zabrudzoną powierzchnię roztworem o składzie 4 łyżki sody na 1 litr wody. Stare plamy po winie można także usunąć stosując roztwór mydła z amoniakiem i ciepłą wodą. Również w tym przypadku pamiętamy, by nie przelać dywanu, a jedynie lekko zwilżyć jego powierzchnię. Taka metoda nie sprawdzi się jednak dla bardziej delikatnych dywanów: amoniak może je uszkodzić, przez co mogą prezentować się znacznie gorzej. Z tego względu sposobu z amoniakiem lepiej używać jako ostateczności, gdy zawiodą inne rozwiązania, np. usuwanie plam z wina sodą.

Jeśli natomiast jesteś właścicielką / em dywanu z wiskozy – lepiej nie eksperymentuj z domowymi sposobami czyszczenia. Oddaj dywan do specjalisty, który odpowiednio zadba o dobry stan runa Twojego dywanu.