Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jak wyprostować dywan?

Dywany – klasyczne, nowoczesne czy shaggy – to idealne rozwiązanie jeśli potrzebujemy efektownej, a zarazem praktycznej dekoracji. W aranżacji wnętrz są one używane od wieków. Kiedyś stosowano je głównie ze względów użytkowych, jako ochrona połogi i ocieplenie pomieszczenia; dziś to bezkonkurencyjna ozdoba, która nadaje wnętrzom przytulności i przyjemnego charakteru. Różnorodność kształtów i kolorów, interesujące wzornictwo oraz połączenie walorów funkcjonalnych z estetycznymi sprawiają, że ten trend dekoracyjny powraca dziś w wielkim stylu. Jednym z największych utrapień posiadaczy wszelkiej maści kobierców są jednak pojawiające się na nich odkształcenia. Nawet małe zmiany w strukturze runa mogą wpłynąć negatywnie na jego wygląd. Jak wyprostować dywan i przywrócić go do właściwej formy? Oto kilka sprytnych sposobów na to, aby zapobiegać odkształceniom na dywanie.

Odkształcenia na dywanie – dlaczego powstają?

Dywany to uniwersalne wykładziny podłogowe. Mogą być stosowane wszechstronnie: pasują nie tylko do salonu czy sypialni, lecz także do łazienki i pokoju dziecięcego. Producenci dywanów oferują nowoczesne kolory i wzory, które zachwycą każdego. Sklepowe półki wręcz uginają się od różnorodnych modeli. Ekskluzywne kobierce niekoniecznie muszą być drogie – wiele z nich jest dostępnych w atrakcyjnych cenach odpowiednich na każdą kieszeń. Dywany mają niewątpliwie wiele atutów, mają jednak też swoje słabe strony. Do wad dywanów bez wątpienia należy ich skłonność do różnego rodzaju odkształceń. Pofałdowany lub powyginany dywan może być prawdziwą zmorą jego użytkownika. Odkształcenia zdarzają się głównie na starych modelach. Jednym z powodów powstawania zagnieceń na tej grupie materiałów są stojące na nich meble. Większość z nas nie robi częstych przemeblowań i stawia meble przez wiele lat w tych samych miejscach. Po odsunięciu stołu czy komody na dywanie można zauważyć odciski i wgniecenia, powstałe w wyniku długotrwałego nacisku ciężkich przedmiotów. To bardzo powszechny defekt, który nie wygląda najlepiej. Zaginające się rogi dywanu mogą być natomiast efektem pozostawienia nieużywanego kobierca zwiniętego w rulon. Na pewno przynosząc ze strychu stary dywan i rozwijając go na podłodze zauważysz na jego powierzchni pofałdowania i zagniecenia. Bardzo podobna sytuacja może cię spotkać po rozłożeniu nowego egzemplarza, który zagiął się w trakcie transportu. Podwinięte rogi nowego dywanu niekoniecznie muszą stanowić problem – często wystarczy po prostu rozwinąć materiał i chwilę odczekać, a dywan sam się rozprostuje. Czasami zdarza się jednak, że nawet po odczekaniu dywan nadal jest brzydko pomarszczony. W takiej sytuacji należy przejść do działania. Prostowanie odkształceń na wykładzinie czy chodniku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Co zatem należy zrobić?

Jak wyprostować pofałdowany dywan?

Chcąc uniknąć problemu zaginających się lub pomarszczonych dywanów wiele osób całkowicie rezygnuje z posiadania ich w domu. Tymczasem wystarczy poznać kilka sprawdzonych trików na prostowanie dywanu. Zaczniemy od metody, która jest szybka i dostępna dla każdego. Co będzie potrzebne? Dwustronna taśma klejąca (można ją dostać w marketach budowlanych lub sklepach z wyposażeniem wnętrz) i nożyczki. Pierwszy sposób na pofałdowany dywan polega po prostu na przytrzymaniu odstających części wykładziny dłonią i przyklejeniu ich od spodu do podłogi za pomocą taśmy. Przyznajcie, że to bardzo łatwe!

Jak wyprostować dywan: najlepsze sposoby na pomarszczony dywan

Jak wyprostować rogi dywanu, o które ciągle się potykamy? Najprościej będzie zwinąć go na drugą stronę i odczekać parę dni. Należy przy tym pamiętać, by nie pozostawiać go na dłużej niż 48 godzin. Kolejna metoda na przywracanie kształtu kobierca jest położenie na pomarszczony dywan jakiegoś ciężkiego przedmiotu lub mebli. Skutecznym sposobem na usunięcie zagnieceń z dywanu wełnianego jest także użycie kostek lodu. Wystarczy umieścić lód w miejscu zagniecenia i poczekać, aż się roztopi. Wraz z wodą włókna nabiorą objętości, dzięki czemu będziemy mogli łatwiej kształtować je za pomocą palców lub suchej szmatki.

Pofałdowany dywan po praniu – jak go rozprostować?

Jednym ze sposobów utrzymania dywanów w nienagannej czystości jest regularne czyszczenie na mokro. Czynność ta pozwala pozbyć się zanieczyszczeń i brudu zgromadzonych w głębszych partiach włókien. Dbając o świeżość domowych tekstyliów usuwamy też potencjalnie groźne mikroorganizmy, przede wszystkim bakterie, wirusy i roztocza. Posiadacze dywanów doskonale wiedzą, że częstym problemem bywa pofałdowanie po praniu. Wyprostowanie go zwykle jest jednak bardzo proste i nie nastręcza dużych trudności. Najłatwiejszy sposób na pofałdowany dywan po praniu to po prostu odczekanie, aż dywan dobrze się rozprostuje. W przypadku suszenia dywanu po czyszczeniu na mokro potrzebna będzie duża, płaska powierzchnia – pamiętajmy, że wiszenie na trzepaku może jej tylko zaszkodzić! A jak wyprostować pofałdowany dywan na świeżym powietrzu? Jeśli posiadamy przed domem dużą, pokrytą kostką brukową lub betonem powierzchnię, możemy pozwolić sobie na suszenie chodnika na słońcu.

Szary dywan w ornamenty Carpets & More
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617 - wizualizacja
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617
od 1 449,00 

Dywan Nowoczesny Szary do salonu. Coney Grey 8716 marki Louis de Poortere
Dywan Nowoczesny Szary do salonu.
Dywan Nowoczesny Szary - STREAKS CONEY GREY 8716
od 849,00 

Czarny klasyczny dywan vintage Louis De Poortere
Czarny Dywan Klasyczny Vintage - MEDALLION MINERAL BLACK 8263
od 849,00 

Beżowo-niebieski wełniany dywan Brink & Campman
DECOR ELECRIC BLUE 97708 - dywan na podłodze
Nowość
Beżowo Niebieski Dywan - DECOR ELECTRIC BLUE 97708
od 3 310,00 

Sprawdzony sposób na pofałdowany dywan: oddziaływanie ciepła

Aby wyprostować zagniecenia możemy posłużyć się także żelazkiem. Należy użyć w tym celu żelazka z generatorem pary. Wystarczy kilka raz zaaplikować parę nad niechcianym defektem i chwilę odczekać. Jak wyprostować dywan żelazkiem aby nie zniszczyć runa? Trzeba pamiętać, by urządzenie nie dotknęło runa dywanu – w przeciwnym razie włókna mogłyby się przypalić, co doprowadziłoby do niemożliwego do usunięcia uszkodzenia. W miejscu wgniecenia można też przyłożyć miękką ściereczkę i delikatnie przeprasować, pilnując, by temperatura na pokrętle nie była zbyt wysoka. Skuteczny sposób na pofałdowany dywan to także ogrzewanie tylnej strony dywanu suszarką do włosów. Aby wyprostować pozaginany dywan używamy suszarki o średniej mocy i zachowujemy około 15-centymetrową odległość od materiału. Dla utrwalenia efektu należy na koniec zaczesać włosie do góry.

Jak wyprostować nowy dywan?

Nie tylko stare dywany są podatne na powstawanie różnego rodzaju zagnieceń i fałd. Problem ten dotyczy także nowych. Czasami po rozwinięciu dostarczonego do naszego domu dywanu okazuje się, że dokładne zwinięcie go w rulon na czas transportu spowodowało zakrzywienie linii. To, czy dany egzemplarz będzie podatny na odkształcenia, w dużej mierze zależy od jakości surowców użytych do jego wykonania. W produkcji dywanów wykorzystywane są różne materiały, dlatego przed zakupem danego modelu warto zapoznać się z ich charakterystyką. Jak wyprostować pomarszczony dywan aby zabezpieczyć go przed powstawaniem tego typu defektów w przyszłości? Zacznijmy od najprostszej czynności, czyli zwinięcia dywanu w przeciwną stronę niż miało to miejsce do tej pory. Kolejnym sposobem jest rozłożenie chodnika na podłodze i pozwolenie mu się przez kilka dni ułożyć. Jak już wspomnieliśmy, nowy dywan trzymamy w tej pozycji maksymalnie do dwóch dni. Jeśli w tym czasie włókna nie powrócą elastycznie do swojego pierwotnego stanu, trzeba będzie podjąć dodatkowe działania: przytrzymać rogi meblami, odgiąć krawędzie na drugą stronę, poddać dywan działaniu ciepła itd. Jeśli chcesz, możesz też poddać dywan profesjonalnemu czyszczeniu parowemu – taka metoda nie tylko pozwoli dokładnie wyczyścić runo, lecz także zniweluje ewentualne odkształcenia.

Jak ustrzec się od zakupu pomarszczonego dywanu?

Najlepszym rozwianiem jest zakup wysokiej jakości dywanu naturalnego na przykład wykonanego w 100% z wełny. Taki dywan będzie ciężki i będzie ładnie przylegał do podłoża.
Pamiętaj! Im gęściej tkany dywan – tym cięższy i tym lepszej jakości! Im bardziej niskie ma runo, tym będzie miał mniej tendencji do odkształcania.

*Carpets and More nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenia wynikające z własnych prób prostowania dywanów.