Jak wysokość runa w dywanie wpływa na jego właściwości?
Jednymi z najchętniej wybieranych tekstyliów podłogowych są dywany. Wykorzystujemy je w aranżacji różnych pomieszczeń: salonu, sypialni, gabinetu czy pokoju dziecięcego. Produkowane współcześnie dywany łączą w sobie doskonałą jakość, designerski wygląd i liczne walory użytkowe. Wnętrza ozdobione dywanami stają się przytulniejsze i nabierają swoistego uroku. W ofercie największych sklepów z tekstyliami dostępne są dywany o różnej wysokości runa, dzięki czemu mamy możliwość wyboru idealnego modelu dla naszych potrzeb oraz miejsca, gdzie chcemy go położyć.
Czym jest runo dywanu?
Kupując dywan do swojego domu lub mieszkania zwracamy uwagę przede wszystkim na jego wygląd, czyli styl, kolor, wzór, kształt oraz rodzaj i gęstość runa. Tym, co najbardziej powinno interesować klienta, jest właśnie runo. Okazuje się, że różne rodzaje runa mają odmienne właściwości. Runo – czyli po prostu rodzaj i forma przędzy użytej do produkcji dywanu – warunkuje jego przeznaczenie oraz sposób, w jaki należy go pielęgnować. Gęstość runa zależy przede wszystkim od grubości włókien, których użyto do jego wyprodukowania oraz gęstość osnowy. To, z czego i jak wykonane jest runo, determinuje rodzaj środków, jakich powinniśmy używać do jego konserwacji. Nieodpowiednie metody i preparaty do czyszczenia mogą wywołać fatalne skutki, co często wiąże się z poważnymi stratami finansowymi: zamiast cieszyć się nieskazitelnym kobiercem, z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji będziemy musieli go po prostu wyrzucić.
Runo w dywanie: rodzaje i właściwości
Współcześnie dywany produkuje się z różnych surowców. Pod względem rodzaju włókien, z których są wykonywane, możemy podzielić je na trzy kategorie:
- dywany naturalne – przede wszystkim wełniane, bawełniane oraz jedwabne,
- dywany syntetyczne – między innymi akrylowe, wiskozowe, polipropylenowe czy poliestrowe,
- dywany mieszane – modele z włosia naturalnego ze sztucznymi domieszkami.
To, z czego i jak zbudowane jest runo dywanu w bezpośredni sposób wpływa na jego wytrzymałość, sprężystość i elastyczność. Runo może posiadać włókna cięte, skręcane lub pętelkowe. Gęstość i rodzaj włosia wpływa na to, czy dywan jest miły w dotyku i czy przyjemnie się po nim chodzi. Rodzaj przędzy warunkuje też sposób sprzątania dywanu. Lepszy gatunek przędzy gwarantuje większą wytrzymałość. Od grubości i gęstości runa zależą także właściwości izolacyjne dywanu. Aktualnie jednymi z najbardziej cenionych modeli są wełniane dywany z wysokim runem. Ich specyficzna struktura sprawia, że są wyjątkowo puszyste i miłe w dotyku. Zapewniają przyjemną miękkość pod stopami i doskonale izolują od zimnej podłogi. Jeśli kochasz klimatyczne, przytulne wnętrza, doskonałym wyborem będzie właśnie taki dywan. Wysokie, gęste runo jest jednak trudniejsze w pielęgnacji niż modele tkane na płasko czy jakiekolwiek dywany z krótkim runem, o czym nie możesz zapominać. Dywan shaggy należy jak najczęściej odkurzać aby pozbyć się zanieczyszczeń spomiędzy włosia. W przeciwnym razie kurz, piasek i inne drobinki brudu będą wnikać pomiędzy włókna, a ich usunięcie będzie bardzo trudne. Alternatywą są dywany o niskim runie. Ich największymi zaletami są wytrzymałość, odporność na brud, grzyby i roztocza oraz łatwość w czyszczeniu. Sprzątanie takiego tworzywa jest zdecydowanie mniej kłopotliwe niż konserwacja „włochaczy”. Jeśli wolisz dywan z niskim runem, być może zainteresują cię bardzo modne ostatnio modele w orientalnych wzorach. Szczególnie dobrze wypadają one w nowoczesnych, designerskich wnętrzach, dodając im luksusowego i wyszukanego charakteru. Dywany z niskim włosiem stylizowane na perskie idealnie łączą się także z klasycznymi aranżacjami i drewnem, ponieważ w bardzo dobry sposób podkreślają ich atuty.
Jak dobrać runo dywanu do konkretnego pomieszczenia?
Kupując dywan do mieszkania dobrze jest, oprócz aspektów typowo estetycznych, zastanowić się także nad wykorzystaniem go w konkretnych pomieszczeniach. Przy wyborze dywanu do danego miejsca w domu dużym ułatwieniem może być znajomość rodzaju jego runa. Do salonu, sypialni czy pokoju dziennego idealnie będą pasować puszyste i przytulne dywany wełniane. Takie kobierce doskonale izolują od chłodnej podłogi i przyjemnie chodzi się po nich bosymi stopami. Natomiast w takich pomieszczeniach jak przedpokój, jadalnia czy kuchnia z pewnością nie sprawdzi się zbyt delikatne runo. Miękkie włosie może nie wytrzymać intensywnego użytkowania, dużego przepływu ludzi, chodzenia w butach itd. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie niskie runo o wytrzymałej fakturze, odporne na zabrudzenia i deformację. Dywan tkany na płasko będzie lepszym wyborem również do domu, w którym mieszka alergik.