Modne tekstylia w twoim domu: dywany supełkowe
Wybór dywanu do domu czy mieszkania zazwyczaj ogranicza się do wyboru kształtu, koloru i wzoru. Tymczasem są jeszcze inne ważne parametry, o których powinniśmy pamiętać przy zakupie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w tekstyliach z tej grupy mogą być zastosowane różne rodzaje splotów. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy i właściwości, będące jednocześnie ich wyróżnikiem. W naszym najnowszym wpisie omawiamy wszystkie najważniejsze kwestie związane z eksploatacją dywanów supełkowych.
Czym cechują się dywany tkane metodą supełkową?
Dywany należą do najchętniej i najczęściej kupowanych tekstyliów domowych. Nie ma się zresztą czemu dziwić, bowiem znakomicie łączą w sobie funkcje estetyczne i praktyczne. Dywany stanowią nie tylko ciekawy i efektowny element dekoracyjny, lecz także mogą pełnić rolę izolacji termicznej i akustycznej. Odpowiedni model nie tylko ociepli wnętrze i doda mu przytulności, lecz także zapewni efekt modnego wykończenia. W największych sklepach z tekstyliami znajdziemy obecnie ogromny wybór dywanów do sypialni, salonu, kuchni, jadalni, przedpokoju czy pokoju dziecięcego. Producenci oferują nam wiele ciekawych rozwiązań odznaczających się interesującym wyglądem oraz doskonałą jakością. Na rynku dostępne są modele wykonane z włókien pochodzenia naturalnego (głównie wełniane, bawełniane i jedwabne), a także nowoczesne dywany syntetyczne (m.in. wiskozowe i polipropylenowe). Mało kto wie, ale dywany wyróżnia nie tylko rodzaj surowca, z których je wykonano, lecz także zastosowany splot i wysokość runa. Jedną z najpopularniejszych odmian są miękkie i puchate dywany shaggy – tzw. włochacze. Mają długi i luźny włos (nawet do 10 cm), są przyjemne w dotyku i bardzo ciepłe. Ich runo jest gęste i na długo zachowuje swoją puszystość – oczywiście pod warunkiem, że będzie odpowiednio pielęgnowane. Dywany shaggy idealnie odnajdują się w sypialniach: wstając rano z łóżka czy kładąc się wieczorem spać przyjemnie jest mieć taki ciepły materiał pod stopami. Włochacze świetnie nadają się też do ocieplenia posadzki w salonie czy kąciku wypoczynkowym. Innym rodzajem popularnych ostatnio tekstyliów są dywany supełkowe. Można je spotkać w ofercie wielu renomowanych marek. Dywan o splocie supełkowym jest wykonany techniką tkania supełkowego. Splot supełkowy to nic innego jak po prostu metoda tkania dająca gęste, ciasno splecione ze sobą włókna. Taka konstrukcja sprawia, że dywan jest bardzo wytrzymały, a także dużo łatwiejszy w utrzymaniu i czyszczeniu.
Jakie zalety ma dywan supełkowy?
Jak już wspomnieliśmy, dywany supełkowe są bezproblemowe w czyszczeniu. Ponieważ wszystkie zabrudzenia pozostają na powierzchni tkaniny – a nie wnikają w głąb runa jak chociażby w przypadku włochaczy – odkurza się je bardzo szybko. Sprawia to, że są idealną propozycją dla osób, którym zależy na dywanie łatwym do utrzymania w czystości. To również bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli psów i kotów. To jednak nie jedyna zaleta takiego rodzaju splotu. Fenomen dywanów supełkowych tkwi w tym, że stanowią ciekawy, lecz i niezwykle gustowny element dekoracyjny. Na rynku można spotkać dywany supełkowe o różnych kształtach, kolorach i wzorach. Ich wyjątkowość polega na tym, że – choć nie mają miękkiego runa – występują w wielu różnych wariantach, a ich brzegi mogą być wykończone frędzlami. Dywan supełkowy może pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i ochronną. Dobrze izoluje od chłodnej posadzki, a zarazem zabezpiecza podłogę przed zniszczeniem. Dywan supełkowy na długo zachowuje swój atrakcyjny wygląd, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Jest świetny nie tylko do jadalni, lecz także do przedpokoju czy kuchni.
Jak pielęgnować i czyścić dywany o splocie supełkowym?
Czyste i zadbane dywany wzbogacają wizualnie każde pomieszczenie. Aby zachowywać tekstylia domowe w nienagannym stanie przed długi czas niezbędne jest oczywiście systematyczne czyszczenie i konserwacja. Dywany, z racji swego przeznaczenia, są narażone na rozmaite rodzaje zabrudzeń. W przypadku tkaniny o splocie supełkowym wystarczy regularne odkurzanie przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli mamy możliwość, najlepiej zastosować do tego specjalną końcówkę przeznaczoną do tego typu powierzchni. Raz, dwa razy w roku nie zaszkodzi wytrzepać wykładzinę na świeżym powietrzu. Co jakiś czas dywan dobrze jest też wyprać w specjalistycznych pralniach. W przypadku tego typu wyrobów odradzane jest pranie w pralce, ponieważ może to prowadzić do zniszczenia włókien.