Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Od czego zależy cena dywanu?

Dywany od wieków są ważnym elementem aranżacji przestrzeni. Efektowny kobierzec w salonie, sypialni, jadalni czy gabinecie znacząco podnosi walory estetyczne pomieszczenia i wprowadza do niego świeżą energię. Miękkie wykładziny mają również szereg innych zalet: ocieplają wnętrza (nie tylko wizualnie, lecz i fizycznie), doskonale tłumią hałas oraz chronią podłogę przed zarysowaniem. Nie ulega wątpliwości, że dzięki miękkim, puszystym chodnikom nasze mieszkanie staje się przytulniejsze, a zarazem jeszcze bardziej stylowe. W wielu przypadkach zakup wymarzonego kobierca może być naprawdę sporym wydatkiem. Planując kupno dywanu warto dowiedzieć się, jakie czynniki decydują o jego cenie.

Wytwarzanie dywanów: kiedyś i teraz

Historia dywanów zaczyna się już w czasach starożytnych. Sztuka wytwarzania tych popularnych tekstyliów wywodzi się z Iranu (a ściślej mówiąc: z dawnej Persji). Najpiękniejsze dywany pochodzące z Bliskiego Wschodu początkowo były wyszywane wyłącznie ręcznie. Misternie tkane kobierce pełniły dawniej głównie funkcję praktyczną: zapewniały izolację od podłoża i służyły do ochrony przed piaskiem i chłodem. Z czasem ręcznie robione chodniki zaczęły być wykorzystywane również jako dekoracja. Coraz częściej pojawiały się na nich rozbudowane motywy zwierzęce i kwiatowe, a orientalne kobierce zaczęto traktować jako dzieła sztuki, stanowiące przedmiot dumy ich posiadaczy. Oryginalne dywany perskie, znane ze swojej wysokiej jakości i unikatowych walorów estetyczno-wizualnych, były niestety bardzo drogie. Z biegiem lat rękodzieło zastąpiono techniką maszynową. Pierwsze maszyny do produkcji wykładzin pojawiły się w Europie na początku XIX wieku. Wprowadzenie automatyzacji produkcji sprawiło, że ceny dywanów zaczęły spadać, dzięki czemu na kupno dywanu mogło pozwolić sobie więcej osób.

Z czego robi się dywany?

Szukając ciekawej i oryginalnej dekoracji prędzej czy później zainteresujemy się pewnie tematem dywanów. Zazwyczaj dokonując wyboru patrzymy na kolor, wzór i wielkość danego egzemplarza. Jednak to nie wszystko, na co należałoby zwrócić uwagę. Dla wielu osób priorytetem jest skład, czyli to, z czego taki chodnik jest wykonany. To właśnie od rodzaju materiału zależy, jak dywan będzie się sprawdzał w codziennym użytkowaniu (oraz ile będzie kosztował). Obecnie do produkcji dywanów wykorzystuje się dwa rodzaje włókien: naturalne oraz sztuczne. Chodniki naturalne, na przykład te wykonane z wełny czy jedwabiu, są bardzo trwałe i wytrzymałe. Świetnie izolują termicznie i akustycznie, mają też zdolność regulowania wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wśród dywanów z tworzyw sztucznych najpopularniejsze są modele polipropylenowe, akrylowe, wiskozowe i poliestrowe. Dywany z tworzyw sztucznych cechuje duża odporność na zabrudzenia i plamy, dlatego świetnie sprawdzą się w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach. To bardzo dobry wybór dla tych, którym zależy na łatwym czyszczeniu i konserwacji – modele syntetyczne łatwo utrzymać w czystości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że cena dywanu naturalnego może być nawet kilka razy wyższa w porównaniu do wykładziny z włókien syntetycznych.

Jakie czynniki składają się na cenę dywanu?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co tak naprawdę wpływa na cenę dywanów? Dlaczego jeden model kosztuje tyle, a inny jest od niego pięciokrotnie droższy, mimo że na pierwszy rzut oka różnice w ich wyglądzie są naprawdę nieznaczne? Mówiąc o cenie dywanu należy po pierwsze wziąć pod uwagę materiał, z którego został wykonany. Jak już wiemy z poprzedniego podpunktu, najdroższe są materiały naturalne. Pod względem trwałości i wytrzymałości dywany naturalne nie mają sobie równych. Cena chodnika zależy oczywiście również od jego rozmiaru. Im większy dany egzemplarz, tym więcej surowca użyto do jego produkcji, a zatem i cena będzie wyższa. Oprócz tego ceny dywanów mają związek z wysokością, gęstością i grubością runa: najdroższe są modele o gęstym i grubym runie. Warto zaznaczyć, że o cenie chodnika może stanowić też motyw. Klasyczne kobierce tkane ręcznie mają bardzo precyzyjne i misterne zdobienia, wobec czego ich cena będzie znacznie wyższa niż cena modelu wyprodukowanego maszynowo (na przykład jednokolorowego albo takiego z prostym wzorem).

Ile kosztuje dywan w promocji, czyli poradnik kupowania dla oszczędnych

Podobnie jak w przypadku mebli kuchennych, sprzętu AGD czy wyposażenia do salonu, na dywanach nie warto oszczędzać. Kupno dywanu to inwestycja na lata i właśnie tak powinnyśmy na nią spojrzeć. Czy wiedząc, że dywan naturalny jest drogi, warto przepłacać i kupić go zamiast atrakcyjnego cenowo chodnika syntetycznego – tym bardziej, że różnica w cenie potrafi być naprawdę spora? Naszym zdaniem warto. Dywany naturalne mają unikalne właściwości, których nie jest w stanie zapewnić nam żadne tworzywo sztuczne. Jeśli jesteś fanem designerskich dodatków, z pewnością zachwycą cię propozycje renomowanych projektantów i marek produkowane w krótkich seriach. Nie będą one zapewne najtańsze, ale dzięki ich unikalności twój dom zamieni się w małą galerię sztuki. Zresztą wartość takich dywanów z czasem będzie tylko rosnąć – możesz je więc potraktować jako niezłą inwestycję w przyszłość.