Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Odkurzacze z filtrem wodnym: co warto o nich wiedzieć?

Odkurzanie i sprzątanie podłóg należą do najmniej lubianych prac domowych. Obowiązków tych nie należy jednak odwlekać w czasie, ponieważ stanowią one podstawę przy codziennym dbaniu o czystość w mieszkaniu. Choć odkurzanie samo w sobie nie należy do najprzyjemniejszych zadań, istnieją sprawdzone rozwiązania ułatwiające nam wykonywanie tej czynności. Bardzo dużą skuteczność w usuwaniu kurzu mają na przykład nowoczesne odkurzacze z filtrem wodnym. Czym są i jak działają takie urządzenia? Czy warto używać ich zamiast klasycznych odkurzaczy workowych? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym najnowszym artykule.

Co to jest odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz należy do sprzętów AGD, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie współczesny dom. Bez względu na to, czy mamy w mieszkaniu dywany, czy „gołą” podłogę, regularne odkurzanie pomaga utrzymywać ich powierzchnię w czystości i przeciwdziałać gromadzeniu się zanieczyszczeń. Jednym z najpopularniejszych od wielu lat typów odkurzacza jest tradycyjny odkurzacz z wymiennymi workami. Takie rozwiązanie wciąż cieszy się uznaniem, choć to tak naprawdę tylko jeden z rodzajów urządzeń, których możemy użyć do sprzątania. Alternatywą, która z roku na rok zyskuje coraz większe grono fanów, są nowoczesne odkurzacze z filtrem wodnym. Są one nieco droższe niż zwykłe modele workowe, lecz naprawdę warto zainwestować w taki sprzęt ze względu na komfort, jaki on daje. Takie urządzenie zatrzymuje kurz i brud w zbiorniku, który raz na jakiś czas trzeba po prostu opróżnić i opłukać w wodzie. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że przyjemnie nawilża ono mieszkanie i doskonale odświeża powietrze w pomieszczeniach. Ponadto niektóre bardziej zaawansowane modele są wyposażone w bardzo przydatne funkcje dodatkowe, np. możliwość prania dywanów i tapicerek. W wielu nowszych wersjach odkurzaczy na wodę producenci umieszczają także dodatkowe filtry, które chronią przed uwalnianiem cząsteczek pleśni czy wirusów.

Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacze z filtrem wodnym różnią się budową oraz działaniem od typowych urządzeń sprzątających „na sucho”. Modele na wodę składają się zazwyczaj z większej ilości elementów. Można wymienić tu m.in. osobny zbiornik z dodatkowym filtrem oraz pokrywą. Przed każdym sprzątaniem należy napełnić zbiornik wodą, a po zakończeniu odkurzania – opróżnić go i wyczyścić. W tym celu wystarczy przepłukać pojemnik wodą z dodatkiem detergentu i wytrzeć go do sucha miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Nie są tu potrzebne żadne dodatkowe worki ani wymienne wkłady czyszczące. Woda to prosty, lecz bardzo skuteczny filtr, dlatego odkurzacze wodne są wyjątkowo efektywne. Jak to działa? Ponieważ cząsteczki brudu trafiają od razu do pojemniczka z wodą, nie unoszą się i nie wydostają ponownie do pomieszczenia. Zmoczone cząstki stają się po prostu zbyt ciężkie i nie są w stanie dalej się unosić. Jeśli zależy ci na tym, aby powietrze w twoim mieszkaniu było maksymalnie wolne od kurzu, zainwestuj w specjalny odkurzacz z filtrem wylotowym HEPA. To unowocześniony system filtracji, pozwalający z dużą skutecznością zatrzymywać najdrobniejsze cząstki kurzu, alergeny, a nawet sierść zwierząt, pleśń i grzyby. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w domu alergika. W przypadku odkurzaczy z filtrem HEPA należy pamiętać o tym, że takich filtrów nie wolno prać – po zużyciu trzeba je po prostu wymienić na nowe.

Odkurzacz z filtrem wodnym – opinie użytkowników

Nie ulega wątpliwości, że odkurzacz z filtrem wodnym to sposób na czysty dom bez wysiłku. Jedną z największych zalet stosowania takiego rozwiązania jest wygoda i oszczędność czasu. Użytkownicy odkurzaczy wodnych doceniają je zwłaszcza za to, że takie urządzenia w znaczący sposób poprawiają komfort domowników. Niewątpliwym atutem odkurzaczy z filtrem wodnym jest fakt, iż ich posiadacze nie muszą pamiętać o regularnym kupowaniu zapasowych worków. Odkurzacze z filtrem wodnym pomagają zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co sprzyja utrzymaniu w domu zdrowego mikroklimatu. Wydmuchiwane powietrze zostaje dodatkowo nawilżone, co polepsza warunki w pomieszczeniu. Wyjątkowość odkurzaczy z filtrem wodnym polega też na tym, że są one bardzo higieniczne, ponieważ ze względu na brak worków nie stwarzają miejsca, gdzie mogłyby rozwijać się bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy. Odkurzacze wodne są bardzo efektywne – brak worków, które stopniowo wypełniałyby się brudem, sprawia, że takie urządzenia zachowują dużą siłę ssącą przez cały okres użytkowania. Odkurzacze z filtrem wodnym mogą być używane również do pochłaniania wody, rozlanych płynów czy błota. Plusem modeli z filtrem wodnym jest ponadto możliwość dolania do zbiornika z wodą olejków zapachowych. Dzięki temu prostemu trikowi możemy sprawić, że w naszym mieszkaniu zawsze będzie unosił się przyjemny aromat świeżości i czystości.