Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Roztocza – jak się pozbyć z dywanów?

Powietrze wokół nas ma bardzo istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Tymczasem poziom zanieczyszczeń w wielu regionach Polski niemal kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy, stanowiąc poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Za główną przyczynę takiej sytuacji uznaje się palenie w starych piecach węglem lub drewnem, coraz większą liczbę samochodów oraz działalność zakładów przemysłowych. Aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery podejmowane są różne działania – krajowe i lokalne. W wielu polskich miastach od lat realizowane są uchwały antysmogowe, których celem jest poprawa jakości powietrza. Oprócz szkodliwych związków chemicznych w domowej przestrzeni dużym problemem są także inne zanieczyszczenia, na przykład zawieszone w powietrzu kłęby kurzu, pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza. O ich obecności najczęściej nie zdajemy sobie sprawy; tymczasem mogą one mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jak usunąć roztocza ze swojego domu?

Czym są roztocza kurzu domowego?

Roztocza są mikroskopijnymi pasożytami z rodziny pajęczaków, spokrewnionymi z kleszczami. Można je znaleźć niemal wszędzie: te niedostrzegalne ludzkim okiem zwierzęta zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne. Żyją w różnych środowiskach, najczęściej w glebie, wodach słodkowodnych i gorących źródłach. Bardzo chętnie bytują one także w naszych mieszkaniach, zwłaszcza w kurzu domowym. Nie da się ukryć, że te bytujące wszędzie maleńkie pajęczaki bardzo szybko się mnożą. Te naprawdę małe żyjątka żywią się naszym naskórkiem, a ponadto m.in. pyłkami roślin, bakteriami, grzybami i pleśnią. Choć roztocza mogą pozornie wydawać się niegroźne, stanowią dla nas spore zagrożenie, ponieważ mogą przyczynić się do szybkiego rozwoju alergii. Głównym składnikiem odchodów roztoczy jest guanina, substancja silnie uczulająca. Najczęstszymi objawami klinicznymi uczulenia są katar, kichanie, uczucie zatkanego nosa, alergiczne zapalenie spojówek oraz świąd nosa i gardła, czasami mogą występować też trudności z oddychaniem, w niektórych przypadkach prowadzące nawet do astmy. Problem dotyka dzieci i dorosłych, a na alergię narażone są zwłaszcza osoby z tak zwaną chorobą atopową. Symptomy uczulenia na roztocza kurzu domowego, a właściwie na ich odchody, nasilają się w okresie jesienno-zimowym, kiedy rzadziej wietrzymy mieszkania i nastawiamy grzejniki na wyższą temperaturę.

Jak się pozbyć roztoczy?

Jak się okazuje, powietrze w naszych domach może być nawet kilka razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz! Choć nie widzimy tego gołym okiem, niebezpieczne substancje dosłownie nas otaczają, a my codziennie nimi oddychamy. Bakterie, wirusy czy inne drobne mikroorganizmy żyją na naszych meblach, łóżkach, zasłonach, dywanach i innych domowych tekstyliach. Spore zagrożenie stanowią też roztocza. Jak się pozbyć tych niewidzialnych szkodników z naszych pomieszczeń? Najlepszym sposobem na wyeliminowanie roztoczy są promienie słoneczne. Dlatego też w miarę możliwości należy jak najczęściej odsłaniać okna i wpuszczać do mieszkania dużo naturalnego świata. Aby znacząco zniwelować ilość naszych szkodliwych współlokatorów dobrze jest utrzymywać w mieszkaniu odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza (w obydwu przypadkach niezbyt wysoką). Kluczem do zwycięstwa w walce z tym uciążliwym przeciwnikiem jest systematyczne działanie. Pamiętajmy o częstym sprzątaniu mieszkania, a także dogłębnym praniu wszystkich miękkich tekstyliów. Warto też jak najczęściej wymieniać pościel oraz prać dziecięce zabawki. Istnieją również specjalne urządzenia wspierające walkę ze szkodliwymi patogenami. Jak usunąć roztocza za pomocą nowoczesnej technologii? Dobre efekty można uzyskać stosując na przykład specjalne oczyszczacze wyposażone w jonizatory powietrza. Są to wyjątkowe urządzenia, które dzięki swej zaawansowanej konstrukcji pozwalają uzyskać powietrze wolne od kurzu i szkodliwych mikroorganizmów. Regularne stosowanie oczyszczacza z jonizatorem pomaga pozbyć się problemu roztoczy, kurzu, pyłków, wirusów i bakterii.

Oczyszczacz Therapy Air iOn

Roztocza w dywanie

styling Bregje Nix

Liczne badania potwierdzają, że oddychanie czystym powietrzem może pozytywnie wpłynąć na naszą zdolność koncentracji w ciągu dnia, jak również poprawić jakość snu. Jak już wiemy, roztocza mogą powodować alergie. Na szczęście istnieją pewne sprawdzone sposoby, dzięki którym możemy usunąć zanieczyszczenia z domowej przestrzeni i móc cieszyć się zdrowym mikroklimatem. Jak się pozbyć roztoczy w prosty sposób? Aby móc szybko i skutecznie poprawić jakość powietrza należy w pierwszej kolejności „zabrać się” za dywany, ponieważ to właśnie na nich gromadzi się najwięcej kurzu. Chodniki, szczególnie te z dużym włosiem, są wręcz idealnym domem dla roztoczy: ich gęste runo chłonie wilgoć z pomieszczenia i utrzymuje ciepłą temperaturę. Jeśli chodzi o usuwanie roztoczy najważniejszą czynnością jest regularne i skrupulatne sprzątanie. Najlepszym sposobem na roztocza w dywanie jest systematyczne odkurzanie, a także wycieranie kurzu na mokro. Raz na jakiś czas warto skorzystać też z profesjonalnej usługi prania dywanów. Nie zapominajmy też o solidnym wietrzeniu mieszkania oraz utrzymywaniu niezbyt wysokich temperatur.

*Carpets and More nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenia wynikające z własnych prób czyszczenia dywanów. Nie dajemy 100% gwarancji, że roztocza zostaną dokładnie usunięte z przestrzeni po zastosowaniu zalecanych metod.