Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Standard Oeko-Tex: wszystko, co warto o nim wiedzieć

Produkcja dywanów to ważna część przemysłu włókienniczego. Klasyczne i nowoczesne, naturalne i syntetyczne, duże i małe – cieszą się ogromną popularnością i zajmują ważne miejsce w aranżacji wnętrz. Dywany komponują się z różnymi stylami wnętrzarskimi: idealnie pasują do wystroju skandynawskiego, retro czy loftowego. Posiadacze dywanów chwalą je nie tylko za to, że świetnie wyglądają, lecz także za liczne walory o charakterze użytkowym. Dywany doskonale izolują od zimnego podłoża, dobrze tłumią kroki i niwelują pogłos w pomieszczeniach. Wytwórcom tego rodzaju asortymentu zależy na tym, by dostarczać klientom artykuły zapewniające wysoką jakość. Jednym ze standardów mających zastosowanie do wyrobów włókienniczych jest Oeko-Tex. Dywany objęte tym certyfikatem można odnaleźć w ofercie najlepszych sklepów i salonów. Czym jest Oeko-Tex i dlaczego warto szukać produktów oznaczonych tym symbolem?

Czym jest certyfikat Oeko-Tex?

Certyfikat Oeko-Tex jest najbardziej znanym oznakowaniem ekologicznym na świecie. Może być przyznany każdemu rodzajowi tekstyliów (np. odzieży, tekstyliom domowym, dodatkom tekstylnym), a także wyrobom skórzanym (odzieży, butom, rękawiczkom itp.). Ten respektowany na całym świecie znak potwierdza, że kupowany przez nas produkt jest bezpieczny i nie zagraża naszemu zdrowiu, a jednocześnie że został wyprodukowany z poszanowaniem środowiska naturalnego. Oeko-Tex jest znakiem towarowym nadawanym przez założone w 1992 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry (ang. International Association for Research and Testing in the Field of Textile and Leather Ecology) z siedzibą w Zurychu. Oeko-Tex skupia obecnie 18 niezależnych instytutów badawczych i testowych w Europie i Japonii razem z ich biurami kontaktowymi w ponad 60 krajach. Jednostki te zajmują się przeprowadzaniem badań oraz testów tekstyliów i skór pod kątem obecności potencjalnie szkodliwych substancji. W zakresie ich kompetencji leży także nadawanie certyfikatów oraz kontrolowanie poprawności posługiwania się nimi. W Polsce przedstawicielem stowarzyszenia Oeko-Tex jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi.

Certyfikaty wydawane przez Oeko-Tex

Obecnie stowarzyszenie Oeko-Tex nadaje następujące rodzaje certyfikatów:

  • Standard 100 – pierwszy standard stworzony dla wyrobów włókienniczych, zaświadczający o tym, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia konsumentów oraz wolny od substancji szkodliwych w zakresie nieprzekraczającym przyjętych stężeń (temat ten rozwiniemy w dalszej części artykułu),
  • Leather Standard – standard dla wyrobów skórzanych, wprowadzony w 2017roku,
  • Made in Green – certyfikat przyznawany wyrobom tekstylnym, które zostały wyprodukowane w zrównoważony sposób,
  • Eco Passport – system certyfikacji dotyczący chemikaliów wykorzystywanych w produkcji wyrobów tekstylnych (m.in. barwników, klejów, środków antystatycznych, wybielaczy optycznych itp.),
  • STeP – jako jedyny nie jest przeznaczony do certyfikacji produktów, lecz do komunikacji między firmami; dzięki takiemu narzędziu firmy z różnych krajów mogą porównywać systemy jakości, jakie są u nich przyjęte.

System certyfikacji Oeko-Tex Standard 100: dywany o wysokiej jakości

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych oznaczeń tekstyliów na świecie jest Oeko-Tex Standard 100. Jest on nadawany włóknom, tkaninom, produktom i dodatkom. Tekstylia opatrzone tym znakiem są m.in. bezpieczne w kontakcie ze skórą. Takie artykuły, wraz z wszystkimi wchodzącymi w ich skład komponentami (w tym nićmi, podszewkami itd.) zostały przebadane pod kątem stu najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Testom na obecność szkodliwych substancji są poddawane również znajdujące się na nich nadruki i aplikacje. Produkty certyfikowane Oeko-Tex, np. dywany, są całkowicie wolne od środków mogących niekorzystnie wpływać na zdrowie konsumentów, m.in. pestycydów, formaldehydu, cholorofenoli czy substancji wywołujących alergie. To szczególnie istotne zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci czy astmatycy. Aby otrzymać oznaczenie Oeko Tex dywany muszą być produkowane zgodnie z eko-trendem i w oparciu o zrównoważone metody. Ważność certyfikatu Oeko-Tex Standard 100 wynosi dokładnie rok. Po tym czasie można starać się o jego przedłużenie na kolejny okres. Ponieważ każdemu certyfikatowi nadawany jest indywidualny numer, jego ważność można sprawdzić na stronie internetowej stowarzyszenia.

Jak rozpoznać dywan Oeko Tex?

Dywany z potwierdzonym standardem Oeko-Tex wyróżniają się najwyższą jakością i bezpieczeństwem. Chcąc upewnić się, że danym egzemplarz jest zgodny z normą Oeko Tex Standard 100, warto przeanalizować metkę na dywanie, ponieważ tam właśnie znajdują się najważniejsze informacje o produkcie.