Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Wełniany dywan to klasyka. Poznaj wady i zalety dywanów z naturalnej wełny

Tradycyjnie to właśnie wełna była podstawowym surowcem służącym do tkania dywanów. I choć dziś wybór syntetycznych włókien jest ogromny, to właśnie wyroby z wełny uważane są za najszlachetniejsze. Czy warto zdecydować się na wełniany dywan? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Wełna to włókno, które towarzyszy naszej cywilizacji od bardzo dawna. Jako surowiec do wyrobu ubrań, koców, czy wreszcie elementów wystroju wnętrz, takich jak dywany, przez długi czas nie miała konkurencji. Wełniane dywany zdobiły pałace i dwory, z czasem też domu zamożnego mieszczaństwa. Próżno było ich szukać w skromnych chatach – ręcznie tkane, wymagały ogromu pracy, kosztowna była też sama wełna, dlatego uchodziły za produkt luksusowy, przedmiot, który przekazywano z pokolenia na pokolenie. Dziś wełniane dywany tkane są maszynowo, a i sama wełna jest znacznie tańsza, dlatego na ich zakup może sobie pozwolić praktycznie każdy. Czy warto kupić dywan wełniany?


Dywan Nowoczesny Szary do salonu. Coney Grey 8716 marki Louis de Poortere
Dywan Nowoczesny Szary - STREAKS CONEY GREY 8716
od 849,00 

Biały Dywan Geometryczny widok z góry
Biały Dywan Geometryczny - DECOR SCAPE WOOLWHITE 095001
od 3 310,00 

Dywan Nowoczesny Beżowy - Landscape Fields Natural - widok z góry
Dywan Nowoczesny Beżowy - LANDSCAPE FIELDS NATURAL
od 3 290,00 

Naturalne cechy wełny

Niegdyś nie było innego wyjścia – po prostu trzeba było używać wełny do wyrobu odzieży, koców czy dywanów. Dziś konkurencja ze strony włókien syntetycznych jest bardzo duża, a popularność wełny wynika w dużym stopniu z jej wyjątkowych właściwości. Jedna z najważniejszych jest zdolność wełny do pochłaniania i magazynowania wilgoci. Dzięki temu, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, wełniany dywan pochłania jej nadmiar. Gdy zaś powietrze staje się suche, oddaje nagromadzoną wilgoć. Jest więc naturalnym regulatorem poziomu wilgotności powietrza.

Bardzo cenne są też właściwości termoizolacyjne wełny. Nieprzypadkowo mówi się, że w wełnianym ubraniu latem jest chłodno, a zimą ciepło – wełna dobrze izoluje od temperatury panującej w otoczeniu. Dlatego dywan z naturalnej wełny świetnie sprawdza się na zimnej podłodze – na przykład na kafelkach czy kamieniu. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by położyć go np. na drewnianym parkiecie – ta uniwersalność to duży atut.

Wełna ma też właściwości antybakteryjne – w przeciwieństwie do włókien syntetycznych nie tworzy sprzyjającego środowiska do rozwoju baterii. To ważne szczególnie w domach, w których są małe dzieci.

Dla coraz większej liczby osób ważną cechą wełny jest fakt, że włókna naturalne są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska, niż syntetyczne, a proces ich rozkładu jest nieporównywalnie krótszy.

Dlaczego tak drogo?

To pytanie zadaje sobie większość osób, które planują kupić dywan z naturalnej wełny. Istotnie, wystarczy zajrzeć choćby do sklepu internetowego Carpets and More, żeby zorientować się, że różnice w cenach dywanów są bardzo duże – te z włókien syntetycznych są zdecydowanie tańsze od dywanów z naturalnej wełny. Przyczyną jest oczywiście koszt samych włókien. Choć dziś już nie musimy spędzać setek godzin na żmudnym przędzeniu wełny i tkaniu dywanu, wełna wysokiej jakości nadal jest droga. A tylko najwyższej klasy wełna może być wykorzystana do stworzenia pięknego dywanu, który posłuży nam przez lata. Warto więc wziąć pod uwagę, że decydując się na zakup dywanu wełnianego, kupujemy przedmiot, który zachowa dobry wygląd naprawdę długo. Szczególnie, że dywan z naturalnej wełny możemy regularnie czyścić letnią wodą z dodatkiem odpowiednich detergentów, by na bieżąco usuwać zabrudzenia i ewentualne plamy. Dlatego jeśli będziemy go wymieniać to przyczyną będzie raczej chęć wizualnego odświeżenia wnętrza niż zużycie dywanu.

Czy dywan z wełny jest dla każdego?

Wełniane dywany, choć piękne i szlachetne, nie są jednak polecane dla każdego. Wystrzegać powinni się ich przede wszystkim alergicy uczuleni na wełnę. Szczególnie problematyczne jest zjawisko tzw. pylenia, z jakim mamy do czynienia na początku użytkowania nowego dywanu, zanim runo zostanie nieco „ubite”. Dla osób ze skłonnościami do alergii może to być drażniące, wywoływać kichanie i łzawienie oczu. Nieco mniej ryzykowny jest wełniany dywan o bardzo krótkim runie, bo wówczas pylenie będzie znacząco zminimalizowane.