Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Wszystko o dywanach naturalnych

Często pytacie nas o przewagi dywanu wykonanego z włókien naturalnych nad sztucznymi. Niby każdy z nas wie, że naturalne = zdrowsze i w sposób podświadomy wybieramy to, co będzie dla nas lepsze. Jak jednak dokonywać świadomych wyborów? Zacznijmy od pochylenia się nad tematem rodzajów przędz naturalnych, z których tkane są dobrej jakości dywany.

Dywany jedwabne

Najdroższe, ale też najbardziej trwałe i najwyższej jakości włókno pozyskiwane z kokonów jedwabników. Tutaj możesz zobaczyć ten ciekawy proces

Jedwab szlachetnie połyskuje, „oddycha”, jest lekki, chłodny latem i ciepły zimą. Ma właściwości antystatyczne, nieuczulające, a przede wszystkim – jest niezwykle przyjemny w dotyku. Włókno jedwabne jest też najcieńszym surowcem tkackim, dlatego dywany naturalne wykonane z tej przędzy odznaczają się niezwykłą szczegółowością wzoru oraz gęstością – nieosiągalną w procesie produkcji kobierców wykonanych z innych surowców. Gęstość to ilość pęczków (czyli włosów) na 1m2. Im większa gęstość, tym trwalszy dywan. Dywany wełniane mają średnio 100-500 tys. pęczków/m2, podczas gdy dywany jedwabne aż 1-2 milionów!

Najwyżej cenione są dywany jedwabne z terenów dawnej Persji, tak znanych Ghom, Kashmir czy Nain. Coraz większą popularnością cieszą się również dywany chińskie oraz indyjskie. Różnią się one przede wszystkim wzorem (każdy teren ma swoje tradycyjne, charakterystyczne dla danego rejonu), sposobem tkania (tkane ręcznie lub maszynowo), składem (100% jedwab lub wełna z jedwabiem) oraz wykończeniem (klasyczne frędzle lub nici przeplatane złotem lub srebrem).

Dywany jedwabne są najbardziej kosztowne. Średni koszt za 1/m2 dywanu utkanego z czystego jedwabiu to ok. 16 tys. złotych.

W ofercie firm oferujących w sprzedaży dywany pojawiają się takie pojęcia jak jedwab bambusowy oraz jedwab Sari Silk. Co mają wspólnego z jedwabiem naturalnym? Ten pierwszy – wyłącznie odczucia w dotyku, bo jedwab bambusowy to tylko inna, marketingowa nazwa wiskozy, którą szczegółowo poznacie w dalszej części artykułu. Sari Silk to natomiast czystej postaci recycling. Jest to przędza uzyskiwana z resztek materiałów pozostałych przy produkcji indyjskich Sari.

Tu znajdziesz dywany jedwabne z oferty CARPETS & MORE
a tu dywany kolekcję dywanów Sari Silk

Szary dywan w ornamenty Carpets & More
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617
od 1 449,00 

zielono bordowy dywan geometryczny Sahara Burgundy 56105
Promocja
Zielono Bordowy Dywan Geometryczny - SAHARA BURGUNDY 56105
od 3 410,00  2 460,00 

Biały Dywan Geometryczny widok z góry
Biały Dywan Geometryczny - DECOR SCAPE WOOLWHITE 095001
od 3 310,00 

Dywan Nowoczesny Beżowy - Landscape Fields Natural - widok z góry
Dywan Nowoczesny Beżowy - LANDSCAPE FIELDS NATURAL
od 3 290,00 

Dywany wełniane

Wełna jest najbardziej popularnym surowcem używanym do tkania dywanów. Wynika to z jej wielu wyjątkowych cech docenianych przez użytkowników wełnianych okryć podłogowych.

Przede wszystkim jej pozyskanie jest znacznie prostsze niż opisywanego wcześniej jedwabiu, co ma nie lada wpływ na cenę dywanów wełnianych. Dlaczego jest tak chętnie używana? Bo jest łatwa w utrzymaniu czystości, odznacza się wysoką wytrzymałością, ma cechy antystatyczne, właściwości oddychające oraz termo-aktywne (regulacja poziomu wilgoci w pomieszczeniu). Odznacza się również trwałością kolorów, miękkością, jest surowcem trudnopalnym i bardzo sprężystym. Ta ostatnia cecha sprawia, że nawet jak postawisz na dywanie wełnianym ciężki mebel, który się na nim odciśnie, to po pewnym czasie te ślady znikną. Dywan wełniany sprawdzi się w każdym pomieszczeniu również dlatego, że jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Ale: wełna wełnie nierówna! Istnieje wiele jej odmian:

1. Wełna owcza Merino jest jedną z najbardziej cenionych na świecie gatunków wełny. Pozyskuje się ją z owiec z gatunku merynos zamieszkujących ekstremalnie trudne pogodowo tereny górskie. Fakt ten decyduje o wyjątkowości wełny merynosów, która ma niezwykłą zdolność do regulowania ciepła, odprowadzania wilgoci z ciała oraz utrzymywania jego stałej temperatury.

Za ten niezwykły proces odpowiada budowa włosa merynosów, który kurczy się lub rozszerza pod wpływem temperatury. Pod wpływem ciepła wełna merynosów się rozkurcza, przepuszczając nadmiar ciepła, a gdy jest zimno, kurczy się, ograniczając utratę ciepła. Dodatkowo włókno wełny Merino jest niezwykle cienkie, delikatne i przyjazne dla naszej skóry.

W ofercie Carpets & More znajdzie dywany wyprodukowane z wełny nowozelandzkiej, a więc owiec rasy Merynos hodowanych w Nowej Zelandii. Tu znajdziesz wybrane kolekcje z tego rodzaju wełny

Jeśli poszukujesz wyjątkowo miłego w dotyku dywanu, powinna zainteresować Cię również oferta dywanów wyprodukowanych z wełny dziewiczej, a zatem uzyskanej ze strzyżenia młodych jagniąt.
Posiada ona wszystkie cechy wełny owczej, a jej delikatność sprawia, że obcowanie z dywanami wyprodukowanymi z niej to rozkosz pod stopami.

Ofertę dywanów wykonanych z wełny dziewiczej znajdziesz tu

2. Wełna kozia: Kaszmir i Moher

Z wełny Kaszmir powstają jedne z najszlachetniejszych tkanin na świecie. Kozy kaszmirskie pasą się na zboczach Himalajów, na wysokościach 3-5 tys. metrów. Muszą więc zmagać się z ekstremalnym chłodem i temperaturami osiągającymi nawet -30 stopni Celsjusza. Dzięki temu wełna tych kóz nabiera swoich wyjątkowych właściwości. Kto raz zazna przyjemności noszenia kaszmirowego swetra, ten staje się więźniem tego wyboru na zawsze. Żaden inny materiał wełniany nie jest tak aksamitny w dotyku jak kaszmir, a przy tym doskonale utrzymujący ciepło – kilkukrotnie lepiej niż wcześniej opisywana wełna owcza. Dzieje się tak dlatego, że kaszmirowy puch jest bardzo delikatny i aż 6 razy cieńszy od ludzkiego włosa. Pozwala to na osiągnięcie bardzo gęstego ściegu podczas tkania przy jednoczesnym utrzymaniu niewielkiej wagi produktu.

Wydawałoby się, że taki gęsty ścieg jest tak „pancerny”, że trudno przez niego oddychać. Nic bardziej mylnego! Kaszmir jest niezwykle przewiewny i doskonale absorbuje parę wodną, prawie natychmiast odprowadzając ją na zewnątrz. Wyroby z czystego kaszmiru nie będą więc wchłaniać wody i bardzo szybko schnąć. Kaszmir jest również bardzo sprężysty. Fakt ten sprawia, że wyroby kaszmirowe pięknie się układają i nie gniotą się. Kaszmir również nie pochłania również zapachów i jest odporny na brud. Niezwykle delikatne jest także runo pochodzące od kóz angorskich, czyli Moher. Wełna ta ma połysk jak jedwab i jest odporna na proces filcowania.

Zapytaj sprzedawcę Carpets & More o ofertę dywanów gładkich z wełny moherowej marki LONGBARN – tel +48 22 112 01 39

3. Wełna królicza – Angora

Angora to jedna z najstarszych, długowłosych rasa królików domowych. Wełna tych zwierząt hodowanych ma charakterystyczny długi, miękki i puszysty włos. Jest bardzo ciepła. Nie używa się jej do produkcji dywanów. Najczęściej występuje w mieszankach z innymi wełnami i wykorzystuje się ją do produkcji zimowej odzieży (szaliki, swetry, rękawiczki, czapki).

4. Wełna wielbłądzia

Niezwykle wysokie temperatury w ciągu dnia, drastyczny spadek nocą, sile wiatry, kurzu i piasek – to naturalne, pustynne środowisko życia, do którego przystosowały się wielbłądy. Byłoby to nieosiągalne bez wyjątkowych właściwości włosia pokrywającego te zwierzęta.

Jeśli więc poszukujesz najbardziej trwałego wełnianego produktu, szukaj takiego, który wykonany jest z wełny wielbłądziej! Jest to zdecydowanie najbardziej wytrzymała ze wszystkich rodzajów wełny. Wytrzymałość włókien wełny z wielbłąda jest 70 % wyższa niż tych pochodzących od owiec Merino. Odpowiada za to niezwykła budowa „podwójnego”, odpornego na warunki zewnętrzne i mniej rozciągliwego włosa .

Wełna wielbłądzi ma również inne, niezwykle cenne cechy. Fakt, że pokryta jest lanoliną (naturalny tłuszcz zwierzęcy odkładający się na wełnie) sprawia, że jest przyjazna alergikom (nie przyciąga kurzu i alergenów) i nie pochłania szybko brudu. Wełna wielbłądzia charakteryzuje się również właściwościami hydrofobowymi, które polegają na odpychaniu cząsteczek wody. Dzięki temu „oddycha”, nie zatrzymując powietrza zawierającego parę wodną. Natomiast opisana wcześniej nietypowa budowa włosia pozwala na uwalnianie nadmiaru ciepła na zewnątrz. Wszystko to sprawia, że wyroby z wełny wielbłądziej są trwałe, bardzo ciepłe i przyjazne zdrowiu.

5. Wełna z lam – Alpaka

Wełna, która pokrywa ciało lam Alpak jest znacznie dłuższa, delikatniejsza, cieńsza i ładniej połyskująca niż wełna innych lam. Dlatego to właśnie Alpaki – a szczególnie młode, z których pozyskuje się tzw. „baby Alpaka” (delikatne runo) są częstym wyborem producentów wytworów wełnianych. Alpaka występuje w 22 naturalnych kolorach od bieli, poprzez beże do różnych odcieni szarości aż do głębokiej czerni i w takiej naturalnej wersji jest zazwyczaj przetwarzana. Tak jak wełna z owiec Merino ma właściwości termiczne, tzn. grzeje, gdy jest zimno i chłodzi, gdy temperatura powietrza osiąga wysokie poziomy. Jest bardzo lekka i grzeje lepiej niż wełna owcza. Swe termiczne właściwości Alpaka zawdzięcza maleńkim kieszonkom powietrznym, umieszczonym na całej długości włosa. Wspomniane „kieszonki” sprawiają też, że wełna jest lekka, oddycha i zatrzymuje ciepło.
Im lżejsze, delikatniejsze runo, tym mniej „gryząca” jest wełna

Wszystkie dywany wełniane z oferty C&M znajdziesz tu: Dywany WEŁNIANE

Dywany bawełniane

Każdy użytkownik bawełnianych ubrań wie, że bawełna jest niezwykle przyjemna w dotyku, oddychająca i antystatyczna. Poza tym łatwo przyjmuje barwniki. Dlatego dywany bawełniane potrafią mieć wyjątkowe piękny i kolorowy design. Jest nieco mniej wytrzymała niż wełna, a praniem dywanu bawełnianego powinien zająć się sprawdzony specjalista (zbyt duża ilość wody i nieprawidłowo przeprowadzony proces suszenia może je zniszczyć). Ma jednak tak wiele zalet, że jest uwielbiana przez użytkowników.

Jakie cechy ma dywan bawełniany? Przede wszystkim jest niezwykle miły w dotyku! Jest lekki, więc z łatwością można zmieniać aranżację w domu, przenosząc go w różne miejsca.

Dywany bawełniane są tkane na płasko (tak jak materiały na ubrania) i mają charakterystyczne, niskie runo pozbawione pętelek. To sprawia, że są odporne na odgniecenia od mebli i są idealnym wyborem, gdy w domu mieszkają zwierzaki, które lubią „zaciągać” pazurkami klasyczne dywany pętelkowe. To również dobry wybór również dla alergików. Dywany bawełniane z oferty Carpets & More posiadają certyfikat OEKO-TEX. Nie musisz więc obawiać się uczuleń towarzyszącym osobom wrażliwym na wełnę lub sztuczne barwniki.

Uważaj na dywany bawełniane, które nie mogą poszczycić się znaną marką! Ich lekkość może sprawić, że będą przemieszczały się na podłodze, a narożniki będą miały tendencję do podwijania się.
W przypadku dywanu bawełnianego warto więc zainwestować w firmę z dużym doświadczeniem tkackim jak np. Louis De Pootere. Tej marki nie trzeba reklamować! 150 lat tradycji oraz dywany, które zdobią tak znakomite miejscach jak Buckingham Palace, muzeum Luwr czy Pałac Książęcy Monako.

To właśnie Louis De Poortere wymyślił ideę tkania dywanów z bawełniany szenilowej (bardzo trudnej do przetarcia). Tak doskonałą, że producenci na całym świecie go naśladują. Czy kopia jest porównywalna z oryginałem? My nie mamy wątpliwości, że nie! Sprawdź i się przekonaj.
To znajdziesz pełną ofertę tej marki: Louis de Poortere

Dywany z wiskozy, czyli „sztucznego jedwabiu”

Specjaliści spierają się na temat klasyfikacji wiskozy. Czy jest to surowiec naturalny czy nie?
Wiskoza jest przędzą pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się ją z roślin. Powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy pozyskiwanej z drzew (głównie iglastych). Dlatego mimo swojego naturalnego pochodzenia, w naszej ocenie, wiskoza należy do grupy włókien sztucznych.

Mimo to ma wielu zwolenników. Gównie dzięki walorom estetycznym bardzo zbliżonym do jedwabiu. Wiskoza jest jedwabista w dotyku, pięknie lśni, jest bardzo miękka (jak bawełna) i puszysta (jak wełna). Wiskoza „oddycha” i chłonie wilgoć. O ile ta druga cecha jest cenna przy wykorzystaniu wiskozy do produkcji ubrań, w przypadku dywanów jest to jej wada.

Wiskoza nie lubi płynów. Po ich wylaniu na dywan pozostaje ślad (mniej lub bardziej widoczny w zależności od rodzaju płynu), a „drewniane” pochodzenie tego materiału sprawia, że ślady pozostawione na wiskozowym dywanie przez mebel nigdy nie zginą.

Jeśli myślisz więc o zakupie dywanu ze 100% przędzy wiskozowej, przemyśl dokładnie, gdzie chcesz go położyć na lata i czy nie będzie zbytnio narażony na zabrudzenia. Tego typu dywany idealnie sprawdzają się w sypialniach i mniej uczęszczanych częściach domu.
Tu znajdziesz link do dywanów ze 100% wiskozy: Dywany z wiskozy

Doskonałym wyborem są dywany będące mieszanką wełny i wiskozy. Jeśli więcej będzie tej pierwszej, dywan będzie trwały i odporny na zagniecenia, jak wełniany i jednocześnie miły i szlachetny w dotyku, jak dywan z wiskozy. Przykładem takiej niezwykłej mieszanki są ręczne tkane dywany wełniane z domieszką ręcznie strzyżonej przez tkaczy na różnej wysokości wiskozy dywany z kolekcji Seduction

Wiskoza wiskozie nierówna

W ofercie wielu producentów i dystrybutorów (również u nas) można znaleźć wiele dywanów wyprodukowanych z omawianego surowca. Często są gładkie, w podobnych odcieniach kolorystycznych i różnią się wyłącznie ceną. Jak więc uzasadnić wysoki koszt zakupu jednych i niski innych?

Jak to zwykle bywa, cena jest pochodną jakości. Te najdroższe dywany wiskozowe wykonane są z najwyższej jakości tego surowca, a jego jakość zależy od wieloetapowego procesu produkcji.
Już pierwszy etap polegający na ekstrakcji celulozy wymaga pracy z wysokiej jakości pulpą celulozową, która powinna być w 90% czysta. Im bardziej będzie zanieczyszczona, tym gorsza powstanie przędza.

Drugi etap to tzw. konwersja celulozy alkalicznej polegająca na usunięciu zanieczyszczeń z celulozy. Kolejne etapy to prasowanie, prowadzące do otrzymania tzw. „białego miękiszu” niezbędnego do otrzymania „żółtego (starzonego) miękiszu”, który po okresie dojrzewania zostaje pozbawiony pęcherzyków gazu po to, by finalnie po kąpieli kwasowej zamienić się we włókna „sztucznego jedwabiu”.

Ten skomplikowany, wieloetapowy proces odbywa się w różnych miejscach – począwszy od ogromnych chińskich fabryk (największy producent wiskozy) nastawionych na masową produkcję, a skończywszy na małych, rodzinnych i tradycyjnych indyjskich manufakturach, z których pozyskiwana jest przędza na dywany, które znajdziesz w ofercie Carpets & More.

Jakość wiskozy, jakość barwników, sposób produkcji oraz gęstość tkania przekłada się oczywiście na jakość całego dywanu. Im wyższe te parametry, tym dłużej Twój dywan będzie piękny, tym łatwiej będzie można go czyścić i tym dłużej zachowa oryginalny kolor i będzie cudownie miękki.

Jeśli poszukujesz dywanów wyprodukowanych z topowej jakości wiskozy, sprawdź kolekcję ręcznie tkanych dywanów Northern Light oraz Cosmou

Obie zostały wyprodukowane z przędzy wybarwionej w tych samych odcieniach. Możesz więc dowolnie mieszać dywany z tych kolekcji nawet w jednym wnętrzu, utrzymując jego elegancką spójność.

Opracowanie i prawa autorskie: Magdalena Świerlikowska, CARPETS & MORE