Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jaki dywan kupić

Właściwy dywan może nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru, natomiast zły wybór okrycia podłogi może całe piękno pokoju zrujnować. Jak więc dobrać odpowiedni dywan, który oprócz walorów estetycznych będzie również podkreślał wyjątkowy wygląd pomieszczenia?


Najczęściej popełnianym błędem w przypadku rozpoczynania zabawy z urządzaniem pomieszczenia, jest skupienie się na kolorze ścian, rodzaju mebli, wyborze dodatków. Podjęcie decyzji o dywanie najczęściej zostawiamy na sam koniec.
Czy przypadkiem nie jest to błąd?
Dywan jest w pomieszczeniu jednym z największych nośników kolorów i wzorów, pełniąc jednocześnie niebagatelną rolę w utrzymaniu jego funkcjonalności i komfortu użytkowania.
Z pewnością warto więc bliżej przyjrzeć się temu jakże ważnemu elementowi wystroju, by móc skutecnie wpływać na stylistykę całego wnętrza?

NAJPIERW SKUPMY SIĘ NA KOLORZE

Tutaj naszym przewodnikiem powinny być ogólnie przyjęte zasady łączenia kolorów, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch poniższych: jasny dywan optycznie powiększy pomieszczenie, ciemny je zmniejszy, sprawiając jednocześnie, że stanie się ono przytulniejsze.

Konieczne jest wzięcie pod uwagę przeznaczenia pokoju. Bardzo jasny dywan położony w holu wejściowym czy w jadalni częściej będzie gościem pralni niż na naszej podłogi.

Poprzez ułożenie kolorowego dywanu, możemy również w łatwy sposób ożywić wnętrze, nie powodując utraty powagi jaka została nadana stonowaną kolorystyką reszty wystroju. To informacja szczególnie istotna dla posiadaczy wnętrz monochromatycznych.

PORA NA WYBÓR WZORU


Czy wzór ma się po prostu podobać? Oczywiście, tylko że…
Powinien być dopasowany do stylistyki pozostałej części wystroju. O ile duża ilość wzorów użytych w pomieszczeniu wymaga zastosowania neutralnego dywanu, to proste, minimalistyczne wnętrze będzie się doskonale komponowało z intensywanym motywem dywanu na podłodze.
A CO Z MATERIAŁEM?

Do wyboru mamy kilka materiałow, z których każdy charakteryzuje się innymi cechami.

Dywany wełniane to najczęściej dywany z runem, cechujące się trwałością i elastycznościa, dzięki czemu dywan nie ulega trwałym odkształceniom. Ponadto warto wspomnieć również o antyelektrostatyczności i wysokiej higroskopijności materiału, jakim jest wełna.


Dywany bawełniane, tkane na plasko, posiadają niskie runo dzięki czemu łatwo dbać na codzień o ich czystość. Powoduje to wysoką odporność na odkształcenia i wgniecenia. Szczególnym rodzajem jest bawełna szenilowa, która spleciona jest z trzech pojedyńczych włókien bawełnianych, przez co jest ona wyjątkowo miękka i sprężysta.
Dywany wiskozowe charakteryzują się wyjątkową miękkością i delikatnością. Uzyskują wysoką połyskliwość włókna, przez co doskonale wyglądają w dobrze naświetlonych wnętrzach. Doskonle nadają się do położenia np. w sypialni przy łóżku, gdzie będziemy stąpać po nich gołymi stopami.
JAK UŁOŻYĆ DYWAN , KTÓRY WYBRALIŚMY?

Tutaj warto trzymać się ogólnych zasad, które uchronią nas przed popełnieniem zaburzających estetykę pomieszczenia błędów.

DYWAN W SALONIE

Przynajmniej 2 nogi sofy I foteli powinny znajdować się na dywanie. Dywan zajmujący miejsce jedynie pod stołem wygląda na zbyt mały i niedopasowany do wnętrza.

DYWAN W JADALNI

Ważne jest zachowanie minimum 1 metra marginesu wokół krzeseł znajdujących się wokół stołu, aby przy ich odsuwaniu od stołu nie wystawały poza obrys dywanu.

DYWAN W SYPIALNI

Sugerujemy by dywan wystawał z przodu łóżka i ze strony, z której wstajemy rano, tak by nie stąpać stopą po gołej podłodze. Powinien też wychodzić on poza obrys szafek nocnych.

Dobierając dywan trzeba pamiętać, że piękna podłoga podkreśla urodę dywanu i dlatego nie powinien on całkowicie jej zakrywać. Jednocześnie za mały dywan sprawi, że pomieszczenie wyda się „zbyt ubogie”.

Bardzo ważną kwestią jest również wzięcie pod uwagę promienia drzwi otwieranych w pomieszczeniu, w którym znajduje się dywan (zwykle jest to ok. 90cm w głąb pokoju), by umożliwić ich swobodne otwieranie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dywanów z wysokim runem. Takie ograniczenie nie wystąpi natomiast w przypadku dywanów o niskim runie, które spokojnie pod drzwiami się zmieszczą.

DO ZMIANY WNĘTRZA JEDEN KROK!

Dywan i tekstylia to elementy bardzo mobilne i stosunkowo tanie (w porównaniu np. do kosztu umeblowania). Dlatego właśnie projektanci zalecają neutralną stylistykę i kolorystykę wnętrza ludziom, którzycenią sobie częste zmiany wystroju. Rola budowania charakteru pomieszczenia zostaje wtedy przerzucona na tekstylia. W takiej sytuacji przearanżowanie wnętrza będzie jedynie kwestią wymiany dywanu, zasłon i firan czy drobnych dekoracji.