Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Czym jest dywan z wiskozy i jak o niego dbać?

Jednym z materiałów, które mogą być wykorzystywane w tkaniu dywanów, jest wiskoza – co to jest za tkanina i jakie ma właściwości? Czym charakteryzują się dywany wiskozowe i czy warto mieć je w swoim domu? Wszelkie wątpliwości rozwiewamy w niniejszym artykule.

Dywan z wiskozy – co to za materiał?

Czym jest wiskoza? Tkanina ta należy do materiałów syntetycznych, a jej pochodzenie jest roślinne. Powstaje bowiem z celulozy drzewnej (głównie z drzew iglastych), które poddawane są działaniu chemikaliów. W czasie procesu dochodzi do reakcji chemicznej, a po przepuszczeniu materiału przez niewielkie otwory powstają cienkie włókna.

Czy warto postawić na wiskozowy dywan? Wiskoza i jej właściwości

Wiskoza jest materiałem, który bardzo często wykorzystuje się w przemyśle tekstylnym, m.in. w produkcji dywanów, odzieży, pościeli, ręczników czy innych wyrobów tekstylnych. Wiskoza jest miękka i ma jedwabistą strukturę. Nazywana jest też “sztucznym jedwabiem”. Dlatego ma wielu zwolenników, którzy doceniają jej walory wizualne. Dywan wiskozowy podobnie jak prawdziwy jedwab, jest lśniący, puszysty i miękki. Te cechy sprawiają, że dywany z wiskozy podnoszą przytulność wnętrza, zadają szyku i wnoszą odrobinę luksusu.

Właściwości dywanów z wiskozy

Tutaj wiele zależy od tego, czy dywan został wykonany w 100% z wiskozy, czy materiał ten jest dodatkiem np. do wełny. W przypadku dywanów wykonanych jedynie z wiskozy należy mieć na uwadze to, że wiskoza źle znosi kontakt z wilgocią. W miejscu kontaktu z wodą lub innym płynem pozostaje ślad, który w zależności od rodzaju płynu będzie bardziej lub mniej widoczny. Dywany w 100% wiskozowe są też bardzo delikatne, dlatego nie są najlepszym wyborem pod meble – ślady pozostawione na dywanie np. przez nóżki fotela lub komodę nigdy nie znikną.

Dywany z dodatkiem wiskozy

Warto zwrócić uwagę na dywany wełniane z domieszką wiskozy. Przy dominującym udziale wełny dywan pozostanie trwały i odporny na zagniecenia, co jest typową cechą dywanów wełnianych. Jednocześnie domieszka wiskozy sprawia, że dywan staje się miększy, delikatniejszy w dotyku i bardziej lśniący.

Dywany wiskozowe – jak zadbać o ich stan?

Jak czyścić dywan z wiskozy? Podstawą jest oczywiście regularne odkurzanie, które pozwala usuwać kurz i brud z powierzchni dywanu. W przypadku pojawienia się plam, należy je natychmiast usunąć, aby uniknąć trwałych zabrudzeń lub uszkodzenia włókien.

Jak prać dywan z wiskozy bez ryzyka uszkodzeń? Dobrym pomysłem jest pranie na sucho, za pomocą specjalnych, delikatnych detergentów do dywanu. Czyszczenie dywanu z wiskozy może być o tyle problematyczne, że materiał ten nie lubi wody, a ślady powstające wskutek kontaktu z płynami mogą pozostać trwale widoczne. Dlatego w przypadku konieczności kompleksowego czyszczenia dywanów wiskozowych zalecamy oddanie ich do specjalistów, którzy dysponują odpowiednim know-how oraz środkami do skutecznego i bezpiecznego czyszczenia dywanów z wiskozy.

W jakim pomieszczeniu sprawdzi się dywan z wiskozy?

Jak już wspomnieliśmy, dywany z wiskozy są delikatne i źle znoszą kontakt z wodą, a ich czyszczenie może okazać się trudne. Dlatego warto kłaść je w tych pomieszczeniach, w których ryzyko zabrudzenia czy nadmiaru wilgoci jest stosunkowo niewielkie. Idealna pod tym kątem jest sypialnia.Co więcej, miękkosć i aksamitność dywanów wiskozowych idealnie wpisują się w charakter i przeznaczenie tego pomieszczenia, wszak to właśnie sypialnia jest tym pomieszczeniem, w którym najbardziej zależy nam na przytulności.

Czy dywan z wiskozy jest dla mnie?

Najwięcej luksusu wnoszą do wnętrza oczywiście dywany z materiałów naturalnych, w szczególności dywany wełniane. W niektórych stylach aranżacji wnętrz, np. boho czy w stylu skandynawskim, wręcz pożądane są wyłącznie naturalne dodatki, a więc dywany z wiskozy nie okażą się najlepszym rozwiązaniem.

Niemniej jednak dywany z wiskozy mogą być znakomitą alternatywą dla dywanów jedwabnych. Choć dywany wiskozowe należą do droższych rozwiązań, to wciąż pozostają tańsze niż dywany z jedwabiu. Dlatego chętnie są wybierane przez osoby, które cenią sobie właściwości jedwabiu, tj. jego miękkość i aksamitność, ale szukają nieco mniej kosztownych opcji.

Wysokiej jakości dywany z domieszką wiskozy dostępne są w ofercie sklepu Carpets & More.