Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jak prać?

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń lub napisz do nas. Doradzimy Ci jak uprać dywan w domu lub zorganizujemy jego odbiór. Wyślemy go do naszej sprawdzonej pralni, a potem dostarczymy dywan prosto do Twojego domu.

Jeśli zdecydujesz się wyczyścić dywan na własną rękę, przedstawiamy Ci kilka wskazówek dotyczących czyszczenia:

CODZIENNA PIELĘGNACJA DYWANÓW NATURALNYCH

Aby dywan jak najdłużej zachował swoje piękno, należy go okurzać przynajmniej raz w tygodniu.

W przypadku świeżego zabrudzenia:

  1. Przede wszystkim sprawdź instrukcję dotyczącą prania na metce.
  2. Plamą należy się zająć bezzwłocznie, inaczej może wsiąknąć w dywan na stałe.
  3. Uważnie odsącz rozlaną ciecz czystą szmatką, a ciała stałe zbierz przy pomocy łyżki.
  4. Połóż na parę minut czystą ścierkę bawełnianą (najlepiej białą) na cieczy i pozwól jej wsiąknąć.
  5. Zawsze zaczynaj czyszczenie od brzegu plamy/rozlania i kontynuuj w kierunku jej środka.
  6. Uważaj! Zbyt silne wycieranie może uszkodzić, sfilcować lub odbarwić materiał.
  7. Najlepiej używaj profesjonalnego detergentu (polecamy: środki czyszczące).
  8. W razie potrzeby, powtórz powyższe czynności począwszy od punktu 2.
  9. Wyczyszczony obszar można wysuszyć, używając wentylatora lub suszarki na niskiej prędkości.
  10. Dla końcowego efektu bardzo delikatnie wytrzyj szczotką do ubrań zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia.

Do codziennego użytku i usuwania małych plam polecamy dedykowany profesjonalny środek czyszczący jako panaceum na wszelkie zabrudzenia. Wyczyścisz nim zarówno lekkie, jak i uporczywe plamy: https://carpetsandmore.pl/category/srodki-czyszczace/
To absolutny „must have” w każdym domu!. Możesz go użyć również do mebli tapicerowanych.

PRANIE DYWANU NATURALNEGO NA WSKROŚ

Jeśli Twój dywan wymaga całkowitego odświeżenia, zdecydowanie sugerujemy oddać go w ręce firmy specjalizującej się w praniu dywanów.
Pamiętaj o poinformowaniu pralni z jakiego materiału został utkany Twój dywan.
Szczególnie delikatnego traktowania będą wymagały dywany wiskozowe oraz jedwabne.
Przykład 1, Przykład 2, Przykład 3
Dywany wełniane oraz bawełniane, tkane na płasko – nie polubią natomiast całkowitego przemoczenia. Te pierwsze powinny być odpowiednio suszone.
Natomiast bawełniane tkane na płasko nie powinny być prane przy użyciu wody, bo mogą stracić swój kształt.
Dywany Louis de Poortere
Posiadasz dywan z oferty Carpets & More? Chętnie wesprzemy Cię pomocą. Skontaktuj się z nami. Służymy poradą i pomocą w organizacji prania.

PRANIE DYWANU Z BAWEŁNY LUB WINYLU W PRALCE

W naszej ofercie znajdziesz dywany, które z łatwością możesz uprać w pralce!
Dlaczego? Bo zostały utkane z surowców, które doskonale się do tego nadają.
Będą to:
– wszystkie dywany winylowe marki MATTAN (a więc PCV i poliester) jakie znajdziesz w Carpets & More
– dywany wykonane z mieszanki bawełny z winylem marki MATTAN (czyli bawełny, polipropylenu i poliestru)
– dywaniki wykonane w 100% bawełny marki RUG SOLID

Każdy z nich możesz uprać w pralce w temperaturze 30 stopni Celsjusza przy użyciu delikatnego detergentu. Po upraniu dywan należy rozciągnąć i wywiesić do wyschnięcia.
Pamiętaj, żeby program prania nie zawierał etapu suszenia! Tego dywany Mattan i RugSolid nie lubią.
A jeśli któryś z dywanów nadających się do prania w pralce używasz na zewnątrz 
(np. na tarasie lub w ogrodzie), możesz je spłukać wężem ogrodowym, a silniejsze zabrudzenia wyczyścić szczoteczką. Od Ciebie zależy, która metoda będzie dla Ciebie wygodniejsza.

CZYSZCZENIE POLIESTROWYCH DYWANÓW ZEWNĘTRZNYCH

Jeśli jesteś właścicielem polipropylenowego, kolorowego dywanu zewnętrznego takich marek jak: Brink & Campman, Orla Kiely, Harlequin lub Scion, utrzymanie go w czystości nie powinno Ci przysporzyć problemów. Na co dzień odkurzaj go bez użycia trzepaczki w odkurzaczu. Drobne plamy możesz natomiast usunąć przy użyciu wody z łagodnym detergentem. Jeśli podczas prania dywanu doprowadzisz do jego silnego przemoczenia, baza dywanu może ulec delikatnemu rozmiękczeniu. Nie martw się! To naturalny proces. Po wysuszeniu dywan wróci to normy. Jeśli podczas prania lub silnego deszczu dywan został całkowicie przemoczony, dobrze jest do odwrócić „do góry nogami”, pozbyć się nadmiaru wody i pozwolić mu wyschnąć na słońcu.

DOMOWE SPOSOBY NA POPULARNE PLAMY

Zebraliśmy dla Was również informacje na temat domowych sposobów czyszczenia plam na wełnianych dywanach:

Czekolada: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą w łagodnym detergencie i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Coca-cola: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Napoje: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Sok: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Herbata: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Kawa: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Powtarzaj, aż plama zniknie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Mleko: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Piwo: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Wino: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Farba: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Lody: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć bezbarwną ścierką bawełnianą nawilżoną łagodnym roztworem amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Guma do żucia: Umieść kostki lodu na gumie, aż stwardnieje na tyle, aby zaczęła się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości wosku.

Keczup: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć delikatnym roztworem amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Musztarda: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Krew: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Rozcieńcz pozostałą plamę letnią wodą i ponownie zbierz ją ręcznikiem lub ścierką. Dodaj odrobinę letniej wody z płynem do mycia naczyń na ścierkę i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha. UWAGA! Jeśli krew jest świeża, użyj zimnej wody.

Mocz/odchody: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią, bądź ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie przepłucz roztworem wody i destylowanego octu spirytusowego (ok. 1 łyżki stołowej na 200 ml wody), po czym zetrzyj zabrudzenie, na ile jest to możliwe. Jeśli plama z moczu już zaschła, zanim została zauważona, wciąż działaj szybko i oddaj dywan do firmy specjalizującej się w czyszczeniu dywanów orientalnych. UWAGA! Nie należy używać środkуw do usuwania plam z moczu, gdyż mogą one zniszczyć wełnę.

Wymiociny: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć łagodnym roztworem octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Atrament: Pokryj plamę lakierem do włosów i pozostaw do wyschnięcia, po czym delikatnie wyszczotkuj plamę z pomocą roztworu octu w wodzie.

Klej: Nawilż całą powierzchnię plamy bezbarwną bawełnianą ścierką zamoczoną w occie lub alkoholu. Następnie ostrożnie wytrzyj i wysusz.

Lakier do paznokci: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą odrobiną zmywacza do paznokci i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama nie zniknęła, dodaj odrobinę detergentu, ostrożnie wytrzyj, a następnie przetrzyj bezbarwną bawełnianą ścierką nasączoną łagodnym roztworem amoniaku, po czym, jeśli plama pozostała, spróbuj łagodnego roztworu octu w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Szminka: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć bezbarwną ścierką bawełnianą nasączoną delikatnym roztworem amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Pasta do butów: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Smoła: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia używając łyżki. Zwilż bezbarwną bawełnianą ścierkę w łagodnym rozpuszczalniku i delikatnie wytrzyj. Powtarzaj, aż plama zniknie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Tłuszcz: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj delikatnie wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu lub amoniaku w wodzie. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Olej: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Wytrzyj suchą ścierką do sucha.

Wosk ze świecy: Umieść kostki lodu na wosku, aż stwardnieje na tyle, aby zaczął się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości wosku.

Przypalenia: Sprawdź jak głębokie jest wypalenie, być może będzie się dało wyciąć wypalone włosie przy pomocy nożyczek do paznokci.

Sadza: Ostrożnie wyssij zabrudzenie odkurzaczem, unikając przesuwania końcówki odkurzacza wzdłuż dywanu.

 

*PAMIĘTAJ!
• Opisane metody domowe stosujesz na własne ryzyko. Jeśli bezpieczeństwo jest Twoim priorytetem, skontaktuj się z nami lub z firmą zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem dywanów.
• Zawsze stosuj detergent odpowiedni do materiału, z którego wykonano dywan.
• Warto najpierw przetestować działanie detergentu na niewielkim fragmencie dywanu.
• Po wyczyszczeniu plamy, nie zapomnij wysuszyć również spodu dywanu.