Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Czyszczenie dywanów na sucho: skuteczne domowe sposoby

Dywany są ważnymi elementami dekoracyjnymi naszych wnętrz. Odpowiednio dobrane chodniki pasują do wielu aranżacji – zarówno tych nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Dodatek w postaci dywanu sprawdzi się jako idealne uzupełnienie wyposażenia salonu, sypialni, pokoju dziecięcego czy łazienki. Ta modna ozdoba pomieszczeń posiada jednocześnie wysokie zalety estetyczne, jak i walory funkcjonalne. Chodzenie boso po miękkiej, miłej w dotyku tkaninie jest jedną z wielu małych codziennych przyjemności. Chodnik chroni przed zimnem, amortyzuje upadki i pomaga chronić podłogę przed ścieraniem. Aby dywan mógł dobrze spełniać swoje zadania musi jednak być odpowiednio zadbany. Podstawą pielęgnacji dywanów jest systematyczne odkurzanie, trzepanie i pranie. A jak pozbyć się poważniejszych plam i zabrudzeń? Najprostszym sposobem jest pranie na sucho.

Pielęgnacja dywanów, czyli jak zadbać o dywan

Niestety, nawet najpiękniejszy dywan z czasem ulega zabrudzeniu i poplamieniu. Z racji swojego przeznaczenia wykładziny dywanowe, zwłaszcza te z długim włosiem, są bardzo podatne na zanieczyszczenia. Unoszący się w pomieszczeniu brud i kurz może wniknąć głęboko w strukturę włókien, dlatego pozbycie się szpetnych zanieczyszczeń domowymi metodami to czasami nie lada wyzwanie, jednak na szczęście możliwe do wykonania. Czasami zwyczajne odkurzanie to za mało, dlatego warto poznać też inne rozwiązania. Odkurzając materiał zwykłym odkurzaczem usuwamy zwykle jedynie powierzchowne zabrudzenia. Niestety, metoda ta nie sprawdzi się do wyeliminowania drobin kurzu, pyłków roślinnych i innych cząstek zalegających w głębi tkaniny. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy chodnik zostanie zanieczyszczony wniesionym na butach błotem, zaplami się rozlaną herbatą czy zaleje go woda spływająca z kwiatków. Takie problemy są znane zwłaszcza osobom posiadającym zwierzęta lub małe dzieci. Nie zawsze jesteśmy w stanie upilnować naszych podopiecznych i często nie mamy nawet świadomości, że dywan się zabrudził. Aby utrzymać chodnik w nienagannej czystości możemy sięgnąć po sprawdzone, skuteczne metody działania, na przykład proszek do prania dywanów na sucho.

Pranie dywanu na sucho – na czym polega?

Aby wyczyścić dywan na sucho musimy w pierwszej kolejności dokładnie odkurzyć materiał. Dopiero wtedy gdy chodnik zostanie oczyszczony z wierzchu możemy przystąpić do prania. Kolejną czynnością jest aplikacja odpowiedniego proszku do czyszczenia dywanów. Nie jest to nic trudnego, bowiem trzeba po prostu wysypać proszek na wykładzinę, a następnie odczekać około godzinę. W tym czasie staramy się nie chodzić po dywanie ani dotykać wysypanego preparatu. Jeśli wykładzina posiada mocniejsze zabrudzenia, możemy zostawić preparat na dłużej, trzymając się przy tym zaleceń producenta proszku do prania. Na koniec ponownie odkurzamy dywan, starając się nie ominąć żadnego miejsca na jego powierzchni.

Chemiczne środki do czyszczenia dywanów na sucho

Czyszczenie dywanów na sucho wymaga zastosowania specjalnych preparatów. Takie środki są tanie i łatwo dostępne, a jednocześnie wyjątkowo skuteczne. Różnorakie środki czyszczące do dywanów i wykładzin znajdziemy nawet w mniejszych sklepach. Proszek do dywanów na sucho to preparat chemiczny, dlatego ważne jest, aby dobrać jego skład do rodzaju materiału, z którego utkany jest chodnik. Jeśli mamy delikatną skórę i boimy się podrażnień, możemy sięgnąć po środek dla alergików. Jeżeli natomiast cenimy rozwiązania przyjazne środowisku, możemy zaopatrzyć się w wariant ekologiczny. Pranie dywanów na sucho to coś więcej niż zwykłe odkurzanie. Profesjonalne proszki świetnie wchłaniają brud, a przy okazji neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Pranie dywanu na sucho – soda oczyszczona

Alternatywą dla prania dywanów na sucho za pomocą proszku jest czyszczenie na sucho przy użyciu sody oczyszczonej. Soda ma wiele różnych zastosowań: przydaje się w kuchni (używamy jej tak samo jak proszku do pieczenia) oraz w łazience (np. przy odkamienianiu), lecz jest także świetnym środkiem czyszczącym. Można ją użyć np. przy konserwacji dywanów, wykładzin czy chociażby usuwaniu zabrudzeń z wosku. Sodę można kupić w dowolnym sklepie, a jej cena nie przekracza zwykle kilkudziesięciu groszy. Aby przeprowadzić czyszczenie na sucho sodą stosujemy ją tak samo jak zwykły proszek do dywanów. Odkurzamy chodnik, posypujemy go sodą, zostawiamy na godzinę i ponownie odkurzamy materiał. Proszek do prania dywanów na sucho możemy zastąpić też innymi popularnymi substancjami: solą kuchenną, skrobią ziemniaczaną czy amoniakiem. Przy stosowaniu amoniaku należy jednak uważać, ponieważ może on wykazywać działanie drażniące na skórę oraz błony śluzowe.

Pranie dywanu na sucho – kiedy lepiej tego unikać

W niektórych przypadkach pranie dywanu na sucho nie jest wskazane. Taki sposób nie zadziała przede wszystkim dla chodników z długim włosiem, na przykład modnych ostatnio dywanów typu shaggy. Czyszczenie takiego dywanu na sucho będzie po prostu niemożliwe, dlatego w tej sytuacji lepiej rozpuścić brud za pomocą specjalnego środka do opryskiwania wykładzin. Innym problemem mogą być chodniki wykonane z wyjątkowo delikatnych tkanin – na skutek kontaktu ze środkiem chemicznym ich włókna mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli mamy taki dywan, najlepiej skorzystać z innych opcji.


Dywan Nowoczesny Szary do salonu. Coney Grey 8716 marki Louis de Poortere
Dywan Nowoczesny Szary do salonu.
Dywan Nowoczesny Szary - STREAKS CONEY GREY 8716
od 849,00 

Biały wełniany geometryczny dywan Brink & Campman
Biały Dywan Geometryczny - DECOR SCAPE WOOLWHITE 095001
od 3 310,00 

Nowoczesny wełniany dywan beżowy Reza's
Beżowy dywan wełniany Rezas
Dywan Nowoczesny Beżowy - LANDSCAPE FIELDS NATURAL
od 3 290,00