Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Czyszczenie dywanów z wosku

Choć ostatnimi czasy można było zauważyć zmniejszenie popularności dywanów, obecnie ponownie wracają one do łask. Wszelkiego rodzaju dywany i dywaniki to pomysłowe dodatki, dzięki którym można na nowo zdefiniować charakter domu czy mieszkania. Ozdoby w postaci dywanów urozmaicają wnętrza, dodając przestrzeni przytulności i pozwalając stworzyć w niej przyjemny klimat. Ważną kwestią, z którą muszą zmierzyć się wszyscy posiadacze tych dekoracji wnętrz, jest ich odpowiednia pielęgnacja. Z racji swojego przeznaczenia leżące na naszych podłogach kobierce są podatne na różnego rodzaju zabrudzenia. Dywany i wykładziny dywanowe często ulegają zakurzeniu i uszkodzeniom mechanicznym, co jest jak najbardziej naturalne i czego najczęściej zwyczajnie nie da się uniknąć. Jednymi z trudniejszych do usunięcia zabrudzeń są plamy z wosku z rozlanej świecy. Ewentualne pozostałości wosku z dywanu można na szczęście szybko i skutecznie usunąć. Istnieje na to kilka prostych domowych sposobów. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zmywania wosk z dywanów oraz przywracania tekstyliom idealnej czystości przy użyciu sprawdzonych rozwiązań.

Jak usunąć wosk z dywanu?

Każdy z nas wie, że blask świec jest jednym z najlepszych sposobów na to, by wprowadzić w domu ciepło, radość i romantyczny nastrój. Palące się świeczki to niewątpliwie jeden z obowiązkowych elementów dekoracji mieszkania w okresie świątecznym, kiedy to pragniemy stworzyć w domu wyjątkowy nastrój. Szczególną popularnością cieszą się świece zapachowe, tradycyjne lub w eleganckim szkle, za pomocą których wprowadzimy bajkowy klimat do łazienki lub sypialni. Bez przesady można powiedzieć, że świece to już klasyka gatunku jeśli chodzi o przystrajanie wnętrz, jednak pod pewnymi względami nieco problematyczna. Świece podczas palenia wydzielają wosk, który może skapnąć na meble czy domowe tekstylia, tworząc na nich szpecące i trudne do usunięcia plamy. Kapiący wosk może być szczególnie niebezpieczny dla dywanów i wykładzin. Tego typu zabrudzenia są dosyć trudne do usunięcia; na szczęście i na to istnieją sposoby. Wbrew pozorom utrzymanie dywanu w czystości wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Woskowe plamy możemy wywabić wykorzystując sprawdzone domowe sposoby. Czym usunąć wosk z dywanu aby zrobić to jak najbardziej efektywnie?

Wosk na dywanie – jak się go pozbyć?

Wosk z rozlanej świecy na dywanie wcale nie oznacza, że nasz ulubiony dywan nadaje się tylko do wyrzucenia. Gdy wosk rozleje się na chodniku należy jednak działać możliwie szybko. Pierwsza metoda, którą warto polecić, jest bardzo prosta. W miejscu zabrudzenia przykładamy kawałek starej, czystej, nie koloryzującej tkaniny (może to być też zwykły papier śniadaniowy), którą następnie przeprasowujemy żelazkiem. Ważne, by nie nastawiać pokrętła żelazka na maksymalną temperaturę, lecz użyć średniego poziomu grzania. Stopione w ten sposób pozostałości po wosku wsiąkną w materiał i zostaną całkowicie usunięte z runa dywanu i wykładziny dywanowej. Ewentualne pozostałości usuwamy z dywanu za pomocą gąbki delikatnie  nasączonej mydłem lub płynem do mycia naczyń. Należy pamiętać, by nie pozostawiać stopy żelazka przyłożonej do tkaniny na dłużej niż 30 sekund. Aby uniknąć sytuacji, gdy delikatne włosie dywanu zostałoby uszkodzone przez wysoką temperaturę, zaleca się stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do usuwania wosku na dywanie.

Zmywanie wosku z dywanu spirytusem

Uporczywe plamy z wosku na dywanie możemy też spróbować usunąć spirytusem. Przyłożenie szmatki nasączonej alkoholem do zaschniętej plamy sprawi, że wosk szybciej się wykruszy. Alternatywnym rozwiązaniem może być przeprowadzenie takiego zabiegu z użyciem kostek lodu. Pamiętajmy, że zanim przystąpimy do działania wosku nie należy próbować wycierać za pomocą szczotki. Szorowanie powierzchni wykładziny sprawi, że rozniesiemy tylko plamę na dalsze partie dywanu i możemy uszkodzić strukturę jego runa.

Jak zmyć wosk z dywanu – preparaty specjalistyczne

Jeśli wciąż nie wiesz, jak usunąć wosk z dywanu, warto wypróbować gotowe preparaty dostępne w sklepach. Doskonale sprawdzają się w tym celu profesjonalne środki do czyszczenia wosku z chodników i wykładzin. Ze względu na bardzo dobre właściwości czyszczące takie preparaty są wysoce skuteczne w działaniu. Produkty do czyszczenia dywanów są nie tylko efektywne, lecz także wydajne. Zaledwie kilka kropli zastosowanych w miejscu zabrudzenia wystarczy do rozpuszczenia nawet najbardziej uciążliwych plam, w tym również tych nierozpuszczalnych w wodzie, jak np. wosku ze świec, smoły, gumy do żucia czy tuszu z drukarki. Środki te nadają się do stosowania zarówno w przypadku wykładzin tekstylnych z włosia syntetycznego, jak i delikatnych chodników z włókien naturalnych. Jak zmyć wosk z dywanu przy użyciu takiego preparatu? Wystarczy rozpylić go w miejscu zabrudzenia i pozostawić do zadziałania. Rozpuszczony w ten sposób brud zbieramy za pomocą chłonnej, miękkiej szmatki.

Szary dywan w ornamenty Carpets & More
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617 - wizualizacja
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617
od 1 449,00 

zielono bordowy dywan geometryczny Sahara Burgundy 56105
Kolorowy dywan Ted Baker
Zielono Bordowy Dywan Geometryczny - SAHARA BURGUNDY 56105
od 3 410,00 

Czarny klasyczny dywan vintage Louis De Poortere
Czarny Dywan Klasyczny Vintage - MEDALLION MINERAL BLACK 8263
od 849,00 

Szary dywan nowoczesny Louis De Poortere
Szary dywan nowoczesny - GRIFF JERSEY STONE 8420
od 849,00