Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Dobieranie wzorów do wnętrza domu

Podłoga w każdym domu to podstawa i zadbanie o to by wyglądała jak najlepiej to lada wyzwanie. Jeśli w pomieszczeniu mają znaleźć się dywany lub wykładzina warto zadbać o odpowiednią kolorystykę, która umili spędzanie czasu oraz zadba o urok wnętrza. Łączenie różnych kombinacji bywa trudne, ale efekty mogą być zadowalające.

Pozytywne cechy posiadania wzorzystych dywanów

Przy dobieraniu wzorów do wnętrz domu, zdajemy się na kombinację z kolorami i wzorami. Czasami bywa to trudne i nie zawsze wychodzi efekt taki, jaki od początku był planowany. Dekorowanie wymaga pewnego wyczucia estetyki. Podłoga to ważny element każdego domu, który stanowi pewien element dekoracji i wpływa na cały styl wnętrza. Odpowiednia kolorystyka może podkreślać egzotyczny klimat jak i nadawać wyrafinowany wygląd pomieszczeń. Niezależenie od tego co znajdzie się na podłodze, będzie tworzył nastrój dla całej przestrzeni. Warto jest rozglądać się za dywanami, które zagwarantują klimat na dłużej. Dywany różnią się między sobą wzorami, ale i materiałem, z którego jest wykonany. Przy wyborze dywanów warto zwracać uwagę na te, które są bardziej odporne na odkształcenia czy też przybarwienia. Włókno akrylowe jest odporne na działanie promieni słonecznych, ale również idealne dla osób, które lubią intensywność barw. Pojawienie się plam lub odznaczeń zużycia stają się niewidoczne przy wzorzystym dywanie i pozwoli ukryć pojawiające się niedoskonałości. Dywany w różne wzory zbogacają mieszkanie i dodają im pewnego charakteru np. figury geometryczne, kwiatowe, czy też proste formy. Do tradycyjnych pomieszczeń, najlepiej zastosować dywany o klasycznym i europejskim motywie. W przypadku nowoczesnych, użycie czystych linii i prostych kształtów będzie bardziej odpowiednie.

Nowoczesny Kolorowy Dywan Geometryczny przy kanapie

Zasady łączenia wzorów

Pierwszą dość istotną zasadą jest zastosowanie printów z gładkimi tkaninami. Wzory można wykorzystać jako dodatek do aranżacji i urozmaicić o jednolity kolor ścian, czy materiałów. W ten sposób pomieszczenie będzie bardziej ożywione. Najlepiej jest zacząć od jednego motywu, a później stopniowo dodawać kolejne według upodobań, gdy już pojawi się konkretna wizja wyglądu pomieszczenia. Kolejną zasadą jest używanie wzorów kolorowych z monochromatycznymi. Połączenie czerni, bieli, czy też szarości działają równoważnie. Zestawienie tych mocniejszych z wyrazistymi wzorami uspokaja i nadaje dynamiczny jednocześnie ciekawy styl. Nie wywołuje wrażenia bałaganu, aczkolwiek należy pamiętać o zachowaniu proporcji. Czasami warto też spróbować z przeciwieństwami. Małe, średnie, czy duże można zestawiać ze wzorami, uwzględniając ich wielkości. Małe należy łączyć z dużymi i średnimi wzorami, czyli np. duża muszla znajdująca się na obrazie i mniejsze na obiciach krzeseł, będą ze sobą współgrały. Osoby, które lubią mocno wyraziste motywy, to pasy i groszki również sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Pasy komponują się ze stylem marynarskim, skandynawskim jak i retro. Do wnętrza o tradycyjnym wyglądzie będą pasowały motywy roślinne, np. róży, jarzębiny lub liści. Motywy zwierzęce na przykład zebry, sprawdzą się w minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu. Połączenie wzorów zwierzęcych z drewnianymi meblami, będzie nadawało rustykalny charakter wnętrza.

Od czego zacząć?

Dekorowanie wnętrza wymaga czasami poświęcenia więcej czasu, dlatego warto, jest dla bezpieczeństwa na próbę zestawić kolory na tekstyliach takich jak, zasłony, obrusy, czy poduszki. Tekstylia są zdecydowanie tańsze niż tapeta, sofa, czy dywan i lepiej nauczyć się kombinacji kolorami na nich. Łatwiej je wymienić, a eksperymentowanie z dobieraniem wzorów może być równie ciekawe. Wygląd pokoju zostaje na dłużej, dlatego przy dobieraniu kolorów, wzorów, najlepiej jest zrobić to raz a dobrze, bez obaw, że wygląda coś nie tak. Najlepiej jeśli baza pomieszczenia zostanie neutralna i w stonowanym kolorze. Możemy mieć wtedy gwarancję, że się nie znudzi, a neutralność dobrze skomponuje się ze zmieniającymi się kolorami i wzorami. Jako pomoc w dekorowaniu wnętrza może służyć np. tapeta, która posiada wiele motywów i wzorów, które mogą posłużyć jako inspiracja.