Dywan do przedpokoju. Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Przedpokój to wizytówka naszego domu. To właśnie tę przestrzeń jako pierwszą zobaczą wszyscy odwiedzający nas goście.
A pamiętajmy, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz… Dlatego warto potraktować urządzanie przedpokoju równie poważnie, jak aranżację salonu. Niech będzie to przestrzeń nie tylko funkcjonalna, ale też stylowa. W osiągnięciu takiego efekty pomoże nam dobrze dobrany dywan.
Dywany zdecydowanie wracają do łask. Po latach mody na odsłonięte podłogi, gdy dywany kojarzyły się z wnętrzami „jak u babci”, ich popularność znów rośnie. To przede wszystkim efekt mody na przytulny styl skandynawski i styl vintage, który na nowo odkrywa i interpretuje właśnie „babcine” elementy wnętrz: stąd w najmodniejszych przestrzeniach znajdziemy dywany, kwietniki z imponującymi monsterami, czy meble będące ikonami wzornictwa z okresu PRL. Dywany powróciły do salonów i sypialni, jednak wiele osób z rezerwą podchodzi do położenia dywanu w przedpokoju. Podpowiadamy, jak to zrobić, by było stylowo, ale też praktycznie.
Dywan w przedpokoju: wady i zalety
Skąd obawa czy dywan dobrze sprawdzi się jako element wystroju przedpokoju? Jest to pomieszczenie, do którego każdego dnia wnosimy bardzo dużo zanieczyszczeń. Latem to zwykle tylko kurz i brud, jednak w sezonie jesienno zimowym (który w Polsce trwa bardzo długo) do domu wchodzimy w mokrych butach, zabłoconych, zimą znajdują się na nich resztki ściegu, często zmieszanego z piaskiem lub solą, którymi posypuje się ulice. Nawet wstępne oczyszczanie butów na wycieraczce nie chroni nas przed wnoszeniem zanieczyszczeń do domu. Istnieje więc ryzyko, że dywan bardzo szybko straci dobry wygląd i będzie wymagał prania.
Z drugiej strony jednak, dywan w przedpokoju znakomicie chroni podłogę przed zanieczyszczeniami. To ważne, szczególnie jeśli pomieszczenie wyłożone jest drewnianym parkietem lub panelami, które źle reagują na kontakt z wilgocią. Z pewnością tez dobrze dobrany dywan do przedpokoju dodaje charakteru aranżacji i sprawia, że pomieszczenie zyskuje ciekawy styl.
Jaki dywan do przedpokoju?
Ze względu na specyfikę pomieszczenia, dywan do przedpokoju musi być przede wszystkim odporny na plamy i łatwy w czyszczeniu. Z tego względu warto postawić na dywan z włókien syntetycznych. Powinien mieć też jak najkrótsze runo, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć odkurzaczem piasek i inne zanieczyszczenia. Niestety, puchaty dywan typu shaggy zupełnie nie sprawdzi się w przedpokoju. Warto też pamiętać, że dywan powinien mieć od spodu warstwę antypoślizgową, żeby lepiej przylegać do podłogi.
Nie bez znaczenia jest też kolorystyka i wzór. Dywan do przedpokoju nie może być zbyt jasny, bo wówczas nawet najdrobniejsza plamka będzie od razu rzucać się w oczy. Z tego względu także monochromatyczne, gładkie dywany mogą być kłopotliwe. Do przedpokoju warto wybrać dywan wzorzysty, którego deseń sprawi, że drobne zanieczyszczenia nie będą od razu widoczne.
A jaki kształt i wielkość dywanu wybrać? W aranżacji przedpokoju kierujemy się takimi samymi zasadami, jak przy urządzaniu innych pomieszczeń. Duży dywan w niewielkim przedpokoju przytłoczy i zdominuje wnętrze. Jeśli przedpokój ma typową dla mieszkań w bloku formę wąskiego i długiego korytarza, idealnie sprawdzi się dywan podłużny i dość wąski, na przykład w formie chodnika ułożonego wzdłuż całego przedpokoju. Przestronny hall o regularnym kształcie prostokąta lub kwadratu daje nam większe możliwości aranżacyjne. Będzie pasował do niego dywan okrągły, ale też kwadratowy. A jeśli lubimy awangardowe rozwiązania i mieszkanie jest utrzymane w nowoczesnym stylu możemy pokusić się o wybór dywanu o oryginalnym, nieregularnym kształcie. W przestronnym przedpokoju źle będzie natomiast wyglądał dywan zbyt mały.