Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jak czyścić wykładzinę z poliestru?

Dywany towarzyszą ludzkości od wieków. Niegdyś pełniły funkcję wyłącznie użytkową, chroniąc podłogi przed zniszczeniem, a wnętrza domostw ogólnie przed wychłodzeniem. Z czasem kobierce stawały się coraz zdobniejsze, a aranżacje z ich wykorzystaniem przeradzały się w prawdziwe dzieła sztuki. Dziś bardzo popularne są również wykładziny dywanowe. Świat wykładzin dywanowych jest bardzo bogaty. Za podstawową klasyfikację możemy uznać podział ze względu na rodzaj włókna użytego do produkcji. Do wyboru mamy wykładziny naturalne, z których najbardziej znane są modele wełniane oraz syntetyczne. Obecnie do produkcji wykładzin stosowane są różne tworzywa sztuczne, w tym poliester. Jakie są największe zalety chodników poliestrowych? Jak czyścić wykładzinę wykonaną z poliestru?

Wykładzina z poliestru – czy warto go kupić?

Wykładziny syntetyczne cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na efektowny wygląd oraz liczne walory użytkowe. W sprzedaży dostępne są m.in. modele poliestrowe, polipropylenowe czy akrylowe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza wykładziny wykonane z poliestru, ponieważ łatwo je utrzymać w czystości i bardziej niż wełniane, są przyjazne dla alergików. Takie wykładziny nie pochłaniają wilgoci i odznaczają się właściwościami antyelektrostatycznymi, dlatego nie przyciągają kurzu i nie stanowią środowiska sprzyjającego rozwojowi roztoczy – mikroskopijnych pajęczaków, które z upodobaniem gnieżdżą się w ciepłych, wilgotnych i pozbawionych dopływu świeżego powietrza miejscach. Odchody roztoczy, za sprawą zawartej w nich guaniny, są substancją silnie uczulającą. Jednym z miejsc, gdzie te niezauważalne ludzkim okiem szkodniki chętnie żyją i rozmnażają się, jest wykładzina. Poliester to tworzywo, które w dużym stopniu zapobiega namnażaniu się tych maleńkich, lecz bardzo dokuczliwych dla ludzi stworzonek. Aby zapobiegać rozwojowi roztoczy należy jak najczęściej odkurzać i prać. Poliester, podobnie jak inne syntetyczne materiały, bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wykładziny z poliestru są podobne do tych wykonanych z włókien naturalnych, lecz są w pełni bezpieczne dla każdego domownika. Ich ogromnym atutem jest efektowny wygląd oraz fakt, iż nie ścierają się oraz nie tracą kolorów pod wpływem promieni UV. Kolejną korzyścią wynikającą z posiadania wykładzin poliestrowych jest to, że nie przyciągają one moli. Wykładzinę z poliestru cechuje wysoka trwałość oraz odporność na odkształcenia, dlatego doskonale sprawdzi się ona w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Wykładziny syntetyczne są ponadto bardzo sprężyste, dlatego szybko odzyskują pierwotny wygląd po wyczyszczeniu na mokro. Niewątpliwą zaletą wykładzin z poliestru jest również ich korzystniejsza cena. Wykładzinę syntetyczną możemy kupić za naprawdę nieduże pieniądze. Wcale nie musimy więc wydawać majątku aby otrzymać dekorację doskonale współgrającą z resztą wystroju naszego mieszkania.

Wykładziny poliestrowe – jak je czyścić?

Wykładziny z poliestru nie tylko są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, są także łatwe do utrzymania w czystości. Niemniej, aby przeciwdziałać nagromadzeniu się brudu należy pamiętać o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych. Ogólnie rzecz ujmując, wśród wszystkich domowych tekstyliów najbardziej podatna na zanieczyszczenia jest właśnie wykładzina dywanowa. Poliester, choć nie przyciąga do siebie cząsteczek kurzu bardziej niż inne tworzywa, nie jest całkowicie odporny na plamy i zabrudzenia. Po pierwsze, nienaganny wygląd wykładziny lub dywanu poliestrowego to zasługa regularnego odkurzania. Raz na jakiś czas wykładzinę dobrze jest też wyprać. Poliester wymaga zastosowania odpowiednich metod, dlatego zanim zabierzemy się do prania należy zapoznać się z właściwościami samej tkaniny. Pomocne będą w tym oznaczenia umieszczane przez producenta ma metce – dowiemy się z nich, czy dany model może być prany na mokro, czy chłonie wodę itp. Ponieważ włókna syntetyczne, w tym także poliester, bardzo łatwo przepuszczają wodę, do ich czyszczenia najlepiej użyć detergentów w postaci pianki. Jak wyprać wykładzinę poliestrową? Jeśli czyścisz dywan poliestrowy przed rozpoczęciem prania podkładamy pod chodnik duży ręcznik, który wchłonie wodę. Następnie dokładnie rozprowadzamy piankę na powierzchni dywanu, chwilę odczekujemy, po czym zbieramy detergent za pomocą  odkurzacza – dzięki temu wszelki brud zostanie usunięty. Detergentu w takiej postaci pod żadnym pozorem nie wycieramy gąbką ani szmatką! Właściwe czyszczenie dywanu poliestrowego nie tylko sprawi, że będzie on pięknie wyglądał, lecz także znacznie przedłuży jego żywotność.