Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jak usunąć plastelinę z dywanu? Praktyczne porady

Dywan to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia naszych domów i mieszkań. Wszelkiego typu chodniki i chodniczki nie tylko dodają wnętrzom przytulności, lecz także skutecznie chronią podłogę przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Małe lub duże, okrągłe lub prostokątne, kolorowe lub jednobarwne – bez względu na to, jaki model wybierzemy, odpowiednio dobrany dywan z pewnością doda przestrzeni prestiżu i podkreśli jej charakter. Niestety, ze względu na miejsce swojego przeznaczenia dywany często są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Podobnie jak w przypadku innych domowych tekstyliów niektóre z nich bywają bardzo kłopotliwe. Doskonałym przykładem może być przyklejona do materiału plastelina. Problem ten jest bardzo dobrze znany rodzinom z małymi dziećmi. Jak skutecznie usunąć kawałki plasteliny wlepione w dywan, aby nie zniszczyć tkaniny? Oto kilka prostych trików na utrzymanie domowego chodnika w nienagannej czystości.

Plamy z plasteliny – jak się ich pozbyć?

Plastelina jest jedną z ulubionych zabaw dzieci. To nieprzemijająca klasyka i materiał, który jest z nami już od co najmniej kilku pokoleń. Bawiliśmy się nią my, nasi rodzice i dziadkowie. Plastelina, modelina, ciastolina – dzieciaki wręcz uwielbiają rozciągliwą plastyczną masę, z której można lepić ludziki, zwierzątka i inne dziwne stwory. Plastelina to miękka masa plastyczna służąca do modelowania przestrzennego. Pod wpływem ciepła materiał robi się elastyczny i daje się formować w dowolny kształt. Nie ulega wątpliwości, że popularna modelina jest świetna do kreatywnej zabawy. Niestety, podczas jej używania trudno uniknąć różnego rodzaju plam i zabrudzeń. O ile zmycie kolorowej masy z dłoni nie sprawia zwykle większych trudności (wystarczy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem), o tyle usunięcie kawałków ciastoliny z domowych tekstyliów i innych niechcianych miejsc to często istna droga przez mękę. Plastelinę, która przylepiła się do dziecięcego ubranka, można zmyć działając na nią odpowiednią temperaturą: albo wkładasz bluzkę czy spodenki do foliowej torebki i wkładasz na noc do zamrażalnika, po czym wykruszasz masę z ubrania tępym narzędziem, albo zaprasowujesz ubranie przez papier do pakowania (wchłonie on tłuszcz, a reszki plamy wymyjesz miękką ściereczką zwilżoną w czystym alkoholu). A co zrobić, gdy plastelina wczepiła się w runo dywanu? I na to istnieją sposoby.

Plastelina na dywanie – nie usuwaj jej szczotką!

Zauważyłeś, że na powierzchni dywanu pojawiły się brzydkie plamy z plasteliny? Powinieneś jak najszybciej zabrać się do działania. Aby wyczyścić swój ulubiony chodnik nie chwytaj jednak od razu za szczotkę – szorowanie runa na siłę mogłoby doprowadzić do rozprowadzenia lepkiej substancji na większej powierzchni. Efekt byłby więc dokładnie odwrotny niż oczekiwałeś, a ty dołożyłbyś sobie tylko pracy. Co zatem powinieneś zrobić? Jak usunąć plastelinę z dywanu domowymi sposobami?

Jak wyczyścić plastelinę z dywanu – najskuteczniejsze metody

Plastelina wdeptana w dywan to prawdziwe utrapienie rodziców. Na szczęście gdy trzeba pozbyć się jej z chodników i wykładzin, z pomocą przychodzą znane już naszym babciom sprawdzone sposoby. Choć mogłoby się wydawać, że usunięcie plasteliny roztartej na dywanie wymaga bardzo skomplikowanych metod, w rzeczywistości jej wyczyszczenie jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Tłuste plamy na wykładzinie wcale nie są przyczyną, przez którą chodnik będzie się nadawał już tylko do wyrzucenia! Jak zatem należy w takiej sytuacji postępować? Sekret tkwi tutaj we właściwościach samej plasteliny. Masa ta składa się z wazeliny zmieszanej z węglanem wapnia i kwasami tłuszczowymi. Po podgrzaniu materiał topi się, z kolei w niskiej temperaturze staje się kruchy. Znając już cechy typowe dla plasteliny, gdy będziesz chciał usunąć ją z dywanu wystarczy, że poddasz ją działaniu odpowiedniej temperatury.

Czarny klasyczny dywan vintage Louis De Poortere
Czarny Dywan Klasyczny Vintage - MEDALLION MINERAL BLACK 8263
od 849,00 

Szary dywan nowoczesny Louis De Poortere
Szary dywan nowoczesny - GRIFF JERSEY STONE 8420
od 849,00 

Klasyczny szary dywan Louis De Poortere
Nowość
Dywan Klasyczny Szary - KIRMAN QUARTZ 9376
od 849,00 


Jak wyczyścić plastelinę z dywanu: metoda „na zimno”

Aby pozbyć się kawałków plasteliny z dywanu czy chodnika wyjmij z zamrażalnika kilka kostek lodu i umieść je w czystej torbie foliowej. Następnie połóż wypełnioną lodem torbę na dywanie i odczekaj kilka minut. Gdy zauważysz, że masa przestała się kleić, delikatnie usuń kruszące się kawałki z chodnika nożem lub niepotrzebną plastikową kartą. Jeśli cząstki będą zbyt małe by zebrać je rękami, możesz użyć odkurzacza. Pamiętaj jednak, by zaraz po odkurzaniu opróżnić pojemnik – w przeciwnym razie modelina może ponownie się stopić i zatkać filtr. W sprzedaży dostępne są także specjalne środki do zamrażania, które nakłada się bezpośrednio na plamę.

Czym usunąć plastelinę z dywanu: metoda „na gorąco”

Inną metodą pozbywania się plam z plasteliny jest użycie odwrotnego efektu, a więc ogrzewania. Pierwszy krok, jaki powinieneś wykonać, to ręczne usunięcie kawałków masy (na tyle, na ile jest to oczywiście możliwe). Następnie trzeba położyć na dywanie papierową serwetkę i przeprasować ją żelazkiem z małą mocą. Alternatywą może być użycie ciepłego strumienia powietrza z suszarki do włosów. Po ogrzaniu resztki plasteliny przykleją się do papieru. Aby zakończyć procedurę przetrzyj chodnik wilgotną szmatką. Ważne: przy tej metodzie muszą szczególnie uważać posiadacze dywanów syntetycznych – zbyt wysoka temperatura mogłaby stopić włókna.

Zatem, zanim zastosujesz którąkolwiek z zaproponowanych metod usuwania plasteliny, sprawdź z jakiego materiału został utkany Twój dywan. Jeśli nie wiesz – najlepiej oddaj go do czyszczenia w ręce specjalisty.

Bez względu na to, z jaką plamą aktualnie masz do czynienia, warto zawsze mieć „na podorędziu” profesjonalny zestaw do czyszczenia plam  – James.

Usuniesz nim prawie sto rodzajów różnorodnych plam.