Masz psa? Dowiedz się, jaki dywan sprawdzi się w domu zamieszkanym przez czworonogi
Kochasz psy i nie wyobrażasz sobie domu bez czworonożnego przyjaciela? Uwielbiasz przytulne wnętrza i podłogę przykrytą miękkim dywanem? Na szczęście te upodobania nie muszą się wykluczać. Podpowiadamy, jak wybrać dywan do domu, w którym mieszka pies.
Powiedzieć, że Polacy kochają psy, to nic nie powiedzieć. Jesteśmy zdecydowanie w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę posiadanych zwierząt: aż co piąty z nas ma czworonoga, a w niejednym domu mieszka kilka psów. Oznacza to, że całkiem duża grupa ludzi nie tylko cieszy się ze spacerów i psiej radości, gdy wracają do domu, ale też boryka się z takimi problemami, jak sierść w całym mieszkaniu, ślady brudnych psich łap, piasek nanoszony do domu i inne zabrudzenia, jakie – niestety – wiążą się z posiadaniem psa. Aby zminimalizować trudności, jakie się z tym wiążą, warto starannie wybrać dywany do domu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Dywan łatwy do odkurzania
Mając psa, musimy nastawić się na regularne sprzątnie, odkurzanie i czyszczenie podłóg i dywanów. Dlatego warto wybrać dywan, który ma raczej krótkie runo. Zdecydowanie łatwiej będzie usunąć z niego psią sierść oraz inne zanieczyszczenia naniesione przez czworonoga. Modne obecnie dywany w stylu skandynawskim często są tkane na płasko – idealnie sprawdzą się nawet przy psach o gęstej i długiej sierści, bo futro zostanie na powierzchni, nie będzie wplątywać się w runo dywanu. Niestety, bardzo trudno jest połączyć miłość do psów i do puszystych dywanów o długim włosiu… Jeśli naprawdę marzy Ci się dywan w stylu shaggy, wybierz pomieszczenie, w którym pupil przebywa jak najrzadziej.
Dywan syntetyczny czy naturalny?
To jedno z najważniejszych pytań, na jakie musi odpowiedzieć sobie każdy, kto planuje kupić dywan. Każda z tych opcji ma oczywiście swoje wady i zalety. Dywany syntetyczne są zdecydowanie tańsze, wyróżniają się też dużo bogatszą kolorystyką, przez co często są wybierane do nowoczesnych wnętrz. Uważane są za dobre rozwiązanie dla alergików, których czasem uczula naturalna wełna. Dywany naturalne, choć droższe, uchodzą za bardziej stylowe. To prawdziwa klasyka kupowana na lata. Są też dużo przyjemniejsze w dotyku i lepiej izolują od podłogi, zapewniając przyjemne ciepło.
Dla właścicieli psów najważniejsza będzie jednak inna różnica. Na metkach dywanów syntetycznych zwykle znajdziemy informację, że nie można ich prać w wodzie ani czyścić na mokro – to dlatego, że bardzo łatwo chłoną one wodę, nasiąkają nią. W przypadku dywanów z naturalnych włókien mnie ma takich przeciwwskazań – należy jedynie pamiętać, by nie czyścić wełnianego dywanu gorącą woda, bo można doprowadzić do sfilcowania i zniszczenia runa. Z tego względu dywan naturalny będzie zdecydowanie lepszym wyborem dla właścicieli psów. Mając w domu czworonoga, musimy się bowiem liczyć z koniecznością dużo częstszego gruntownego czyszczenia dywanu. Resztki błota, sierść, psia ślina… to tylko część powodów. Każdy posiadacz psa wie dobrze, że zwierzakowi przytrafiają się różnego typu dolegliwości żołądkowe, których efektem są poważne zanieczyszczenia i plamy na dywanie i podłodze. Woda z odpowiednio dobranymi detergentami pozwoli szybko i sprawnie usunąć nawet trudne plamy. Dzięki regularnemu czyszczeniu na mokro, rozwiążemy też problem ewentualnego nieprzyjemnego zapachu. Warto także pamiętać, że wełna ma właściwości bakteriobójcze, co w przypadku domu zamieszkałego przez zwierzęta jest dodatkowym atutem.
Kolorystyka też ma znaczenie
Posiadacze psów o gęstej, długiej sierści dobrze znają to uczucie irytacji pojawiające się, gdy chwilę po zakończeniu sprzątania i schowaniu odkurzacza na środku dywanu widać już pierwsze kłaczki futra… Dlatego warto wybrać taki dywan, na którym zanieczyszczenia będą jak najmniej widoczne. Co to oznacza? Przede wszystkim kolorystykę, która jak najlepiej zgra się z barwą sierści pupila. Dobrym pomysłem jest dywan wzorzysty, na którym ewentualne zabrudzenia będą mniej rzucać się w oczy. Klasyczny dywan w orientalne wzory będzie strzałem w dziesiątkę, podobnie jak różnego typu motywy roślinne i geometryczne. Gładki, jasny dywan, choć wygląda ciekawie, niestety raczej nie sprawdzi się w domu, w którym mieszka pies.