Piękne i trudne w pielęgnacji. Dowiedz się, jak dbać o dywan z długim włosiem
Dywany z długim runem są prawdziwym hitem w dekoracji wnętrz. Istotnie, są bardzo dekoracyjne i nadają wyrazisty charakter każdej aranżacji. Wiele osób obawia się jednak, że dywany z długim włosem są trudne w pielęgnacji. Czy tak jest rzeczywiście?
Puchate, długowłose, takie, w których można zanurzyć stopy – tego rodzaju dywany najczęściej określane są mianem „shaggy”, lub też nieco bardziej potocznie nazywane są „włochaczami”. To obecnie jeden z najmodniejszych typów dywanów. Swoją popularność dywany shaggy zawdzięczają w dużej mierze… mediom społecznościowym, przede wszystkim Instagramowi – są wyjątkowo fotogeniczne i efektownie wyglądają jako tło do zdjęć. Na ich popularność wpływa też z pewnością moda na wnętrza tzw. cosy, czyli przytulne, ciepłe, przeciwieństwo modnych jeszcze niedawno aranżacji skrajnie minimalistycznych, przypominających ascetyczne laboratorium. Puchaty dywan dobrze zgrywa się zarówno z naturalnymi wnętrzami w stylu skandynawskim, jak i w bogatych aranżacjach glamour. Powodów do kupienia dywanu z długim włosiem jest więcej wiele. Zanim jednak staniesz się szczęśliwym posiadaczem takiego dywanu, dowiedz się, jak go pielęgnować.
Łatwo nie będzie
Dywan z długi włosiem na pewno nie będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto nie przepada za sprzątaniem. Niestety, długie runo wymaga regularnego odkurzania. Najlepiej robić to codziennie, w ostateczności – co drugi dzień. Dlaczego? Jeśli nie będziemy na bieżąco usuwać zanieczyszczeń, będą one wdeptywane coraz głębiej, w dolne warstwy runa i dużo trudniej będzie je usunąć. Jeśli dywan znajduje się w pomieszczeniu używanym bardzo intensywnie, lub w domu są małe dzieci albo zwierzęta, może się okazać, że nawet codzienne odkurzanie to za mało i trzeba będzie robić to każdego dnia dwukrotnie.
W przypadku dywanów z długim włosiem bardzo ważne jest też, żeby używać odpowiedniej końcówki do odkurzacza. Szczotki i ssawki z wysuniętymi włoskami mogą uszkodzić delikatne runo. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się gumowane końcówki lub nawet sama końcówka rury bez założonej ssawki. W przypadku dywanu z naprawdę długim włosiem ważna jest też moc odkurzacza – im większa, tym wyższa skuteczność czyszczenia.
Jednak to jeszcze nie wszystko… Choć wydawać by się mogło, że widok dywanu wiszącego na trzepaku przed blokiem to obrazem z zamierzchłej przeszłości, w przypadku dywanów z długim runem trzeba będzie zaprzyjaźnić się z tradycyjną trzepaczką. Jeśli raz na kwartał solidnie wytrzepiemy dywan, usuniemy z niego kurz, z którym nie radzi sobie odkurzacz. To też okazja to przewietrzenia włókien i usunięcia ewentualnych odkształceń.
Profesjonalne czyszczenie
W przypadku dywanów z długim runem, od czasu do czasu potrzebne jest profesjonalne czyszczenie. Warto pamiętać, że tego rodzaju dywany bardzo trudno czyści się na mokro samodzielnie – łatwo o nadmierne zmoczenie włosia, a gdy dywan nasiąknie woda, może zgnić – wysuszenie długiego runa wymaga sporo czasu. Dlatego mniej więcej raz w roku warto oddać dywanu w ręce fachowców. Profesjonalne pranie dywanów i czyszczeni chemiczne wykonywane jest przy użyciu sprzętu, który dokładnie dozuje ilość użytej wody, stosowane są też odpowiednie technologie suszenia runa. Na co dzień możemy jedynie na bieżąco usuwać plamy i mocniejsze zabrudzenia przy wykorzystaniu środków dostosowanych do rodzaju włókna, z jakiego wykonany jest nasz dywan: naturalnego lub syntetycznego.