Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Sprawdzone sposoby na czyszczenie dywanu z sierści kota

Blisko połowa Polaków ma w swoim domu jakieś zwierzę. Jak się okazuje, najpopularniejszymi spośród zwierzaków mieszkających z człowiekiem są psy oraz koty. Zdecydowana większość właścicieli czworonogów przyznaje, że ich ulubieniec rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego przyjaciela. Czworonogi są lojalne, inteligentne i kochające, przez co są prawdziwym oczkiem w głowie swoich opiekunów. WHO oficjalnie uznaje pozytywny wpływ kontaktu ze zwierzętami na zdrowie i psychikę człowieka. W czasie pandemii bardzo wiele osób zdecydowało się przygarnąć pod swój dach kota. W porównaniu z psami koty są mniej wymagające, nie trzeba wyprowadzać ich na podwórko, dlatego są dobrym wyborem dla zapracowanego intelektualisty. Jednak każdy, kto posiada takiego zwierzaka w domu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prędzej czy później w mieszkaniu pojawia się dość uciążliwa sierść. Jej usunięcie z tekstyliów wymaga sporego zaangażowania i środków. Jak domowym sposobem usunąć sierść z dywanu? Wystarczy użyć odpowiednich narzędzi.

Dlaczego kot gubi sierść?

Zacznijmy od tego, że kocie linienie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Włosy rosną i obumierają, tak samo jak u ludzi. To, że kot gubi włosy, nie świadczy o nieprawidłowości w funkcjonowaniu jego organizmu. Jako właściciel kota zapewne zauważyłeś, że twój podopieczny gubi sierść przez cały rok (a jeśli dopiero zamierzasz przygarnąć zwierzaka pod swój dach najwyższy czas, byś to sobie uświadomił). W pewnych okresach  (na wiosnę i jesienią) wypadanie sierści może być nieco intensywniejsze, co jest spowodowane przystosowywaniem się zwierzęcia do zmiany warunków atmosferycznych. U kotów niewychodzących, które przez cały rok przebywają w mniej więcej tej samej temperaturze, linienie może utrzymywać się stale na podobnym poziomie. Czasami problem wypadającej sierści u kota może też mieć swoje poważniejsze przyczyny. Nadmierne linienie może być spowodowane m.in. uczuleniem na któryś ze składników pokarmowych, chorobami pasożytniczymi, bakteryjnymi lub grzybiczymi skóry czy zaburzeniami hormonalnymi.

Ratunku! Jak usunąć sierść z dywanu?

Choć kocie linienie zazwyczaj nie musi stanowić powodu do niepokoju, powiedzmy sobie szczerze: to zjawisko bywa prawdziwym utrapieniem dla kociarzy. Choć większość martwych włosów kot potrafi usunąć samodzielnie podczas codziennej toalety, duża jej część gromadzi się na domowych tekstyliach, przede wszystkim na dywanach i wykładzinach dywanowych. Czy to oznacza, że właściciele kotów musza zrezygnować z pięknych dywanów w salonie czy sypialni? Nic z tych rzeczy! Wystarczy poznać kilka metod i narzędzi, które pomogą zadbać o domowe tekstylia z należytą starannością.

Sposób pierwszy: odkurzacz do kociej sierści

Jak każdy inny element wystroju wnętrz, również dywany po pewnym czasie mogą wyglądać na zniszczone i brudne. Aby dywan był jak najdłużej utrzymany w nieskazitelnym stanie należy przestrzegać kilku zasad. Jeśli chodzi o pielęgnację, jednym z podstawowych zabiegów mających na celu zachowanie dywanu w czystości jest odkurzanie. Należy robić to w miarę możliwości często, aby zapobiec wnikaniu cząsteczek brudu głęboko w strukturę włókien. Regularne odkurzanie odkurzaczem o dużej mocy umożliwia pozbycie się z powierzchni dywanu różnego rodzaju zabrudzeń, w tym kociej sierści. W domu, w którym mieszka kot, czynność tę należy powtarzać nawet codziennie. Odkurzacz do sierści pomoże usunąć zbierające się kocie kłaczki z dywanu, kanapy i miejsc pod kanapami oraz sofami.

Sposób drugi: turboszczotka do sierści

Czasami zwykłe odkurzanie przy pomocy klasycznego odkurzacza niestety nie wystarczy. Wtedy warto sięgnąć po skuteczniejsze środki. W domu, w którym mieszka kot, bardzo dobrze sprawdzają się specjalne turboszczotki do usuwania sierści z dywanów. Niektóre modele odkurzaczy wyposażone są w turboszczotkę do sierści, w przypadku innych można ją po prostu dokupić. Dobrej jakości turboszczotka pozwala błyskawicznie oczyścić dywan lub kanapę z sierści pupila, dlatego z pewnością doceni ją każdy kociarz. Mocna szczotka do usuwania sierści z dywanu doskonale radzi sobie nawet z grubym włosiem. Z turboszczotki warto korzystać także do czyszczenia materacy, foteli i samochodu, w którym przewożony jest zwierzak.

Sposób trzeci: szczotka do zbierania sierści z dywanu

Usuwanie sierści kota z dywanu to zadanie o wiele prostsze niż mogłoby się wydawać. Sprawdzoną metodą na usuwanie kocich włosów z chodników i wykładzin może być użycie szczotki do zbierania sierści z dywanu. Jej zakup to wydatek rzędu zaledwie kilku złotych. Jak użyć takiej szczotki do czyszczenia dywanów z sierści? Wystarczy zmoczyć zmiotkę w wiadrze z wodą, a następnie wyszorować nią dywan. Jest to również świetny sposób na czyszczenie trudnych plam powstałych na wszelkiego typu chodnikach czy wykładzinach. Metoda ta jest jednak niepolecana w przypadku delikatniejszych tkanin – najlepiej sprawdzi się do nowoczesnych dywanów sznurkowych i modeli tkanych na płasko.

Kolorowy Dywan Nowoczesny - IMPERIAL BLACK SCRATCH 6615 - widok z góry
Kolorowy Dywan Nowoczesny - IMPERIAL BLACK SCRATCH 6615
od 1 449,00 

Dywan Nowoczesny Szary do salonu. Coney Grey 8716 marki Louis de Poortere
Dywan Nowoczesny Szary - STREAKS CONEY GREY 8716
od 849,00 

czarny dywan klasyczny - Mineral Black 8263
Czarny Dywan Klasyczny Vintage - MEDALLION MINERAL BLACK 8263
od 849,00 

Szary dywan nowoczesny Louis De Poortere
Szary dywan nowoczesny - GRIFF JERSEY STONE 8420
od 849,00 

Sposób czwarty: zakup dywanu, który jest dostosowany do zwierząt

Dywan dostosowany do zwierząt….cóż to takiego? To po prostu dywan, z którego bardzo łatwo usunąć nie tylko sierść ale również zabrudzenia pozostałe po łapkach naszych pupili. Idealnie sprawdzą się tutaj tkane na płasko dywany z PCV.

Z pewnością pamiętasz dawne gumoleum ze szkoły podstawowej lub innych placówek publicznych? Dywany z PCV mają te same cech tzn. nie wsiąka w nie woda ani bród, dlatego bardzo łatwo z nich usunąć wszelkie zanieczyszczenia. A czym się różnią od dawnego gumoleum?  Przede wszystkim mają strukturę 3D, gdyż nie są cięte z rolki lecz są plecione z przędzy PCV. Dzięki temu dywan jest lekki i bardzo przypomina w wyglądzie dywan sznurkowy. Poza tym, nowoczesne dywany z PCV (winylowe) pozbawione są szkodliwych dla zdrowia flatanów oraz nie posiadają charakterystycznego dla gumoleum zapachu gumy.

A jeśli nie dywan z PCV to jaki? Drugim bardzo dobrym wyborem będą  dywany bawełniane tkany na płasko.

Ich przędza oraz sposób tkania na krosnach żakardowych sprawiają, że ich runo jest niskie i ścisłe. To nie tylko ogranicza wnikanie brudu do dywanu ale również sprawia, że wydrapywanie nitek pazurami naszych domowych zwierząt jest ograniczone niemalże do zera.

Jak i gdzie znaleźć te „wyspecjalizowane” dywany?

Wpisz w wyszukiwarkę hasło dywany przyjazne zwierzętom i z pewnością znajdziesz wiele ciekawych ofert.