Wysyłka i zwrot gratis
30 dni na zwrot
Kup dzisiaj zapłać później
Dostawa pod Twoje drzwi
Wysokiej jakości dywany
Siedziba i magazyn w Polsce

Jak odświeżyć wygląd dywanu domowymi sposobami?

Początki tradycji wytwarzania dywanów sięgają przełomu III i II tysiąclecia p.n.e. Chodniki od wieków stanowiły jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Początkowo pełniły one jedynie funkcję użytkową, jednak ze względu na kunszt wykonania i niepowtarzalne wzornictwo szybko stały się nieodłącznym elementem wystroju wnętrz. Dywany goszczą w naszych domach po dziś dzień. Choć trendy i upodobania wnętrzarskie się zmieniają, z pewnością można stwierdzić, że moda na dywany ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, by miała przeminąć. Niestety, nawet najpiękniejszy dywan z czasem ulega zabrudzeniu i wymaga czyszczenia. W naszym najnowszym artykule podpowiadamy, jak wyprać wykładzinę dywanową oraz odświeżyć kolor dywanu domowymi sposobami.

Skuteczne sposoby na czyszczenie dywanów

Dywan jest uznawany za element dodający wnętrzu przytulności i pozwalający stworzyć w nim niepowtarzalny klimat. Nie ma żadnych wątpliwości, że ładny dywan potrafi odmienić całą przestrzeń nie do poznania. Miękkie, puszyste dywany i chodniki to obecnie jeden z najbardziej pożądanych dodatków do salonu czy sypialni. Dzięki nim w pomieszczeniu robi się cieplej i przyjemniej, a pokój jest lepiej izolowany termicznie. Z kolei kolorowe wykładziny dywanowe doskonale sprawdzają się jako wyposażenie pokoju dziecięcego, ponieważ pozwalają stworzyć bezpieczną przestrzeń do odpoczynku i zabawy na podłodze. Ze względu na specyfikę użytkowania, w każdym dywanie prędzej czy później gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Niektóre pozostają na jego powierzchni, inne wnikają w głąb tkaniny i zbierają się między włóknami. Zabierając się za odświeżanie ulubionego dywanu warto postawić na wypróbowane rozwiązania. W utrzymaniu kobierca  w czystości mogą nam pomóc sprawdzone, domowe sposoby. Dzięki nim możemy wyczyścić zaplamiony materiał i odświeżyć jego kolor bez stosowania środków żrących, agresywnej chemii – tanio i bez większego wysiłku.

Jak wyczyścić dywan bez używania środków chemicznych?

Jedną z metod odświeżania dywanów jest czyszczenie chemiczne. Pranie dywanu  polega na usunięciu brudu przy pomocy specjalnych odplamiaczy, które rozpuszczają plamy na całej powierzchni dywanu. Takie rozwiązanie jest skuteczne, ma jednak swoje wady. Przede wszystkim taka metoda wiąże się z pewnymi kosztami. Do wyboru mamy kilka opcji: możemy wynająć firmę zajmującą się praniem dywanów, zakupić odpowiedni preparat do samodzielnego czyszczenia dywanów lub skorzystać z usług pralni zewnętrznej. Specjalistyczne detergenty poradzą sobie z usunięciem nawet bardzo trudnych zabrudzeń, jednak ich użycie wiąże się z ryzykiem utraty koloru dywanu, co w efekcie może zmusić nas do zakupu nowego egzemplarza. Czym wyczyścić dywan aby uniknąć takich problemów? Warto użyć produktów, które mamy po prostu pod ręką, a więc wodę, sól kuchenną, sodę oczyszczoną, kostki lodu, ocet czy też płyn do mycia naczyń. Stosując takie środki skutecznie szybko uporamy się z zabrudzeniami bez ryzyka uszkodzenia włosia, o ile dywan nie jest utkany z przędzy, która nie lubi wody lub domowych detergentów!

Beżowo-niebieski wełniany dywan Brink & Campman
DECOR ELECRIC BLUE 97708 - dywan na podłodze
Nowość
Beżowo Niebieski Dywan - DECOR ELECTRIC BLUE 97708
od 3 310,00 

Szary dywan w ornamenty Carpets & More
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617 - wizualizacja
Szary Dywan w Ornamenty - IMPERIAL ELECTRIC GREY 6617
od 1 449,00 

zielono bordowy dywan geometryczny Sahara Burgundy 56105
Kolorowy dywan Ted Baker
Zielono Bordowy Dywan Geometryczny - SAHARA BURGUNDY 56105
od 3 410,00 

Nowoczesny wełniany dywan szary Reza's
Landscape Cliff - w sypialni
Dywan Nowoczesny Szary - LANDSCAPE CLIFF CHARCOAL
od 3 290,00 

Odświeżanie koloru dywanów

Właściwie dobrany dywan może stać się główną atrakcją dekoracyjną pokoju. Aby móc cieszyć się pięknym i zadbanym chodnikiem warto raz na jakiś czas odświeżyć jego kolor. Blaknięciu wykładziny można w bardzo łatwy sposób zaradzić: Wystarczy przygotować roztwór wody i octu w proporcji 1:1, a następnie delikatnie wyszorować nim runo. Jeśli po praniu zapach dywanu będzie zbyt intensywny, można przemyć tkaninę letnią wodą z mydłem. Taki sposób odświeżania doskonale się sprawdzi w przypadku dywanów wełnianych.

Nie stosuj go jednak, gdy jesteś właścicielem dywanu, który nie lubi wody (np. dywan bawełniany, lniany lub z wiskozy)

Jak wybrać dywan aby usunąć brzydki zapach?

Zdarza się, że ze względu na swoją strukturę i grubość dywan może brzydko pachnieć. Przyczyną nieładnej woni może być nieprawidłowe wysuszenie po praniu, rozlanie czegoś k czy po prostu tarzanie się po nim ulubionego psa. Brud, który wnika w głębsze struktury włosia, jest bardzo trudny do usunięcia, dlatego warto zabrać się za rozwiązanie tego problemu jak najszybciej. Wystarczy odkurzyć dywan, rozsypać na jego powierzchni sodę oczyszczoną i po upływie ok. 4-5 godzin ponownie odkurzyć materiał.

Czym wyprać dywan na sucho aby pozbyć się plam?

Doskonałe efekty w usuwaniu plam z dywanu przynosi czyszczenie na sucho. Jeśli przystąpimy do działania dość szybko, istnieje duża szansa, że skutecznie pozbędziemy się zabrudzeń. Jak prać dywan na sucho? Wiele zależy tu od rodzaju plam. Przykładowo: plamę z wosku możemy przykryć cienką ściereczką i delikatnie przeprasować żelazkiem, plamę z błota można (po wyschnięciu!) usunąć ostrą szczotką lub odkurzaczem, a plamę z tłuszczu najlepiej posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną i pozostawić na ok. 30 minut, po czym odkurzyć odkurzaczem.

Jak prać dywan na mokro?

Dywan możemy czyścić w domu również na mokro. Użycie odpowiednich płynów pomoże skutecznie pozbyć się plam różnego pochodzenia. Dla przykładu: plamę z kawy można usunąć stosując roztwór wody ze spirytusem w proporcji 1:1, plamę z piwa łatwo usuniemy za pomocą letniej wody z dodatkiem proszku do prania dywanów (2 łyżki proszku na 1 szklankę wody), plamę z flamastrów można rozpuścić przy pomocy gliceryny, a plamę z krwi da się wywabić polewając ją zimną wodą i osuszając papierowym ręcznikiem.

Bez względu na to, jakiego rodzaju plamę chcemy usunąć, najpierw należy sprawdzić metkę ze składem dywanu i upewnić się, że środek który chcemy zastosować nie uszkodzi struktury włosia.

Warto też zaopatrzyć się w podręczny, domowy  środek do czyszczenia wszelkiego rodzaju plam.

Użyjesz go nie tylko do dywanów wykładzin czy chodników ale również wszelkiego rodzaju mebli tapicerowanych.